Sadenice

Žaby v záhradnom jazierku - čo robiť s hlukom?


Vďaka šarlatám môžu žaby dosiahnuť až 90 decibelov. Vďaka tomu sú hlasnejšie ako niektoré elektronické nástroje. Iste, v určitom okamihu ste naštvaní. Ale musíte sa s tým vyrovnať?

Tí, ktorí vlastnia záhradný rybník, majú v nich väčšinou žaby. Drobné zvieratá v skutočnosti nepredstavujú problém, ale môžu svojimi potraseniami stlačiť nervy majiteľov rybníkov. Občas je malé žabie šarvátko naozaj pekné, ale to sa rýchlo môže vymknúť z rúk, pretože žabie koncerty môžu často trvať niekoľko hodín - a tak mnohí ľudia v noci spia. Čo robiť, ak žaby vydávajú hluk celé hodiny a vy nemôžete spať?

Prečo žaby tak hlasno krútia?

Žaby začnú svoj šarlatový koncert od konca apríla do leta. Od tej doby je to párenie. Muži sa mumlia s krútením a označujú svoje územie. A to môže byť neuveriteľne hlasné. Len pre porovnanie: kladivko to robí na 80 decibelov. Pískanie žiab až na 90 decibelov! Neuveriteľné, však?

4 najbežnejšie žaby v záhradnom jazierku

Žaba nie je to isté ako žaba, aj keď sa objaví na prvý pohľad. Aby ste pochopili, kto robí takúto zľavu na vašom záhradnom rybníku, tu je stručný prehľad 4 najbežnejšie domáce druhy žabiek.

❏ Žabka malá (Rana lessonae)

Žaba malého rybníka (Rana lessonae) má svoje meno správne, pretože je najmenšou z druhov zelených žabiek. Priemerná dĺžka tela je 4 až 5 cm, samotné telo je dosť štíhle, hlava je viac špicatá. Žaba rybníka môže mať zelené telo s hnedými škvrnami, na zadnej strane sú však aj exempláre s hnedým telom a zelenou čiarou. Jeho najobľúbenejšie miesto je rybníková banka, kde tiež prezimuje.

❏ Rosnička (Hyla arborea)

Rosnička zelená (Hyla arborea) je určite najznámejšia žaba, ale nanešťastie sa stáva čoraz zriedkavejšou. Pre rosničku typickú a takmer nezameniteľnú je jej trávovo zelená farba tela a nápadná hnedočierna línia, ktorá vizuálne rozdeľuje chrbát a brucho na polovicu. Žaby stromov majú svoju šarlatánsku sezónu od mája do júna, pričom šarlatán sa dá porovnať so zvukom píly.

❏ Morská žaba (Rana ridibunda)

Na rozdiel od ostatných náprotivkov ostáva morská žaba (Rana ridibunda) väčšinou vo vode. S dĺžkou až 17 cm je morská žaba najväčšou európskou žabou. Pokiaľ ide o morské žaby, hlasno a dlho sa krúži predovšetkým samec, a to kedykoľvek počas dňa alebo v noci. Morská žaba trávi zimu na dne rybníka a na jar ju možno opäť vidieť nad vodou.

❏ Vodná žaba (Rana esculenta)

Vodná žaba (Rana esculenta) preferuje pobyt v silne vysadených záhradných rybníkoch. Tu tiež rád hľadá spoločnosť morskej žaby a žabieho rybníka, ktorú vizuálne pripomína. Existuje podozrenie, že vodná žaba je krížením medzi týmito dvoma druhmi. Hluky alebo podvodníci sú preto podobne hlasní a intenzívni.

Čo môžete robiť s šokovaním?

Ak ste susedom majiteľa záhradného jazierka alebo už nemôžete sami niesť krivdu zo svojho záhradného jazierka, potom s tým nemôžete robiť nič. Váš sused nemusí napĺňať rybník ani odstraňovať žaby. Je to tak preto, že sa na ne vzťahuje vyhláška o ochrane druhov, a preto sa nesmú odstraňovať. Takže sa musíte vyrovnať s hlukom. Určite sa môžete opäť stretnúť na súde, ale šanca na úspech je tu takmer nulová. Takéto rokovania už prebiehajú na súde - a všetky zlyhali.

Existuje však výnimka
Ak sa niekto v noci cíti veľmi znepokojený koncertmi žabiek, obťažovaný sused môže dúfať v podporu. Spolkový súdny dvor rozhodol, že sudcovia môžu urobiť výnimku, ak šarlatánska hranica prekročí smernú hodnotu 35 decibelov o 20 decibelov. Majiteľ žabkového rybníka musí potom žaby premiestniť, aby sa zabránilo hluku. Radosť z pokoja však nebude trvať dlho, pretože žaby sa budúci rok znovu usadia.

Áno, možno si myslíte, že s žabami môžete urobiť viac, ako štekanie psov a potom. Ak sa cítite veľmi znepokojení, mám niekoľko alternatívnych riešení problému šarlatania.

Prírodné predátory proti žabím šarlatám

V skutočnosti nie je potrebné rokovať o susedskom spore z dôvodu trasúcich sa žab. Či už vedľa alebo vo vlastnom záhradnom jazierku - žaba má prirodzených nepriateľov, ktorí môžu zabezpečiť, aby sa minimalizovalo chvenie.

❏ Výskyt hrozieb

Predtým, ako budú žaby mať možnosť pustiť sa zo svojho krútenia, sú ohrozené. Konkrétne to znamená, že prirodzené dravce, ako sú kačice, ryby a dokonca aj mloko, zápasia s trením. Čerstvo položené vajcia sa odsávajú alebo konzumujú, a preto je žabá populácia prirodzeným spôsobom obsiahnutá.

❏ Žltý chrobák - najväčší nepriateľ žabky

Akonáhle vajcia „prežijú“, žubrienky sa vyliahnu. Žltý brandy chrobák a jeho larvy čakajú na túto chvíľu a čakajú na pulce. Larva samotného žltého brandy chrobáka môže prehltnúť až 900 pulcov.

Akonáhle sa žubrienka vyliahla, čaká naň žltý brandy chrobák a jeho larvy. Tieto čakajú v zálohe a zaskočia hneď, ako sa k nim obeť priblíži. Jesť rôzne žubrienky vo všetkých fázach. Larva žltého brandy chrobáka môže jesť 900 pulcov, kým nie je premenená na chrobáka. Vodné chyby a larvy vážok sú tiež populárne u pulcov.

❏ Mladé žaby - lahôdky pre väčšie druhy

Mladé žaby sa niekedy dostanú iba k vodnej hladine, pretože väčšie konšpecifiká, ako napríklad veľká zelená žaba, už čakajú na ich zničenie. Existuje tiež nebezpečenstvo číhajúce zo vzduchu, pretože veľa čiernych vtákov alebo wagtalov má na svojej ponuke mladé žaby.

Chytajte a presúvajte žaby

Ak prevezme populáciu žaba, a tým aj kučeranie, existuje ešte stále možnosť chytiť žaby (nezabíjať!). Najlepší čas na to je noc a ...

Trik baterky

  1. Akonáhle je tma, vziať baterku do ruky a ísť do záhradného jazierka.
  2. Žiara žiari priamo do tváre.
  3. Svetlo zamrzne žaba a šarlatánsky náhle zastaví.
  4. Ak si trúfate, teraz môžete chytiť žabu rukou alebo ju chytiť pristávacou sieťou.
  5. Zhromaždené žaby by sa potom mali okamžite prepustiť do iného vodného útvaru.