Starostlivosť

Cypresses - tipy na starostlivosť


Či už ako živý plot alebo solitérna rastlina: každý, kto pestuje na záhrade cypřiš, je vždy rád. Pokiaľ sa o nich nestaráte správne.

Cypress pochádza z oblasti Stredozemného mora a je okrem iného doma v Grécku, na Cypre av Taliansku. Cíti sa však aj doma v našich záhradách a rastie so svojimi rovesníkmi. Zvláštnosťou cyprusu je priamy a úzky rast, vďaka ktorému je obzvlášť atraktívny. Môže to však tiež vypuknúť, a preto musíte občas vytiahnuť záhradnícke nožnice.

Toto však nie je jediné opatrenie na údržbu. Cypresses tiež potrebujú trochu vody a hnojív, aby sa darilo. A dokonca aj v zime musíte veľa urobiť, aby rastliny prežili chladné obdobie. Takže cypřiši už potrebujú určitú starostlivosť. To však neznamená, že musíte mať zelenú palicu, pretože opatrenia na starostlivosť sú obmedzené. Preto je cyprus tiež niečo pre začiatočníkov, ktorí sa chcú na záhrade dotýkať Toskánska.

Takto sa darí vašim cypřišom

Rezanie:

Cypřiši rastú veľmi rýchlo a môžu dosiahnuť obrovské výšky. Ak to chcete, nemusíte ich rezať. Ak však udržujete cyprus ako zaisťovacie zariadenie, odporúča sa každoročné prerezávanie v marci alebo auguste. Nielenže obmedzujete rast, ale zároveň posilňujete rastlinu.

Hnojenie:

Rovnako ako všetky rastliny, aj cypřiši potrebujú na živobytie trochu živín. Najlepšie je hnojiť ich kompostom na jar alebo na jeseň. Čipy rohov sa tiež odporúčajú.

Cypresses, ktoré ste vysadili vo vedrách, potrebujú trochu viac hnojiva. Od apríla do septembra dávajte týmto rastlinám každé štyri týždne pomocou zavlažovacej vody nejaké konvenčné tekuté hnojivo.

Zavlažovania:

Pre cypru je nedostatok vody jedným z najväčších nepriateľov. A to platí tak pre leto, ako aj pre zimu. Ak teda nepršalo dlho, musíte siahať po zalievacej nádobe a cypřišoch zaliať dažďovou vodou. Platí to aj pre zimné dni bez mrazu. V horúcich letných dňoch je dokonca vhodné niekoľkokrát denne zalievať.

Malý tip:

Aby nedošlo k zamrznutiu v vedre, musíte vytvoriť drenážnu vrstvu. To by malo najlepšie pozostávať z kamienkov, črepníkov alebo lávových štiepok.

Zima:

Cypresses sú odolné iba asi -15 stupňov. Z tohto dôvodu musíte chrániť zimné cypreše a cypřiše vysadené vo vaniach v zime. Vonkajšie cypřiše vás chránia napr. najlepšie, ak na ne položíte vrecia z juty. Ak budete mať cyprusy v hrnci, v zime si ich môžete priniesť do interiéru. Cítia sa najpohodlnejšie vo svetlej miestnosti pri teplotách od 4 do 8 stupňov. Na konci jesene môžete vane zabaliť aj do rúna a bublinkovej fólie. Najlepším spôsobom, ako chrániť samotnú rastlinu, je vrece s vrecom.

Video: Suspense: Mortmain Quiet Desperation Smiley (Septembra 2020).