Dom a záhrada

Odstráňte huby z trávnika


Burina na trávniku je tŕňom po boku mnohých amatérskych záhradníkov. Ak sa potom objavia huby, pokúsia sa zvládnuť situáciu všetkými možnými prostriedkami.

Huby na trávniku sú často očami

Večer preskúmajte krásny zelený trávnik a potom ráno: trávnik je plný húb. To samo o sebe nie je zlá vec, ale pre mnohých majiteľov záhrad je nevzhľadné, ak malé huby vyrastú všade na trávniku. Najmä vtedy, keď sa v kruhu objavia tzv. Huby. Jeden potom hovorí o čarodejníckom prsteň. Zbaviť sa toho nie je také ťažké. Musíte vziať do úvahy iba niekoľko dôležitých bodov.

Príčiny húb na trávniku

Huby sa objavia na trávniku, keď je v pôde málo živín, trávnik je silne matný alebo ak je pôda príliš vlhká. Vo väčšine prípadov sa zamlžovanie vytvorilo buď v dôsledku počasia alebo nadmerného zalievania, čo potom poskytuje ideálne podmienky pre huby pri teplých teplotách. Môžete tiež získať problém s trávnikom. Tento problém je spôsobený najmä vysokým podielom organického materiálu v trávnikovom substráte.

Nikdy by ste to nemali robiť proti hubám

Veľkou chybou, ktorú mnohí robia, je nechať huby na trávniku alebo pokosiť ich kosačkou. Tomu by ste sa mali vyhnúť v maximálnej možnej miere, pretože tým sa šíria spóry na veľkej ploche a huby sa budú šíriť ešte viac. Pred kosením by ste preto mali plodnice odstrániť.

Takže sa znovu zbavíte húb

Prevzdušniť trávnik:

Aby sa zabránilo zamlžovaniu trávnika, odporúča sa prevzdušniť trávnik, t. J. Prevzdušniť ho. Najlepšie je použiť špeciálne prevzdušňovacie zariadenie. Je to zariadenie, ktoré má na spodnej strane hroty, a tým perforuje dno. Prípadne môžete použiť aj obuv pre fanúšikov trávnika, ktorá má podrážky s hrotmi. Potom stačí prejsť trávnikom. Viac informácií o všetkých prevzdušňovacích zariadeniach nájdete tu. Mimochodom, najlepší čas na prevzdušňovanie je jar od marca do mája alebo na jeseň medzi septembrom a októbrom.

Zarežte trávnik:

Taktiež to neubližuje, ak trávite trávnik raz ročne na jar (marec až máj) alebo na jeseň (september až október). Najlepšie to funguje s elektrickým rozrývačom, ktorý si môžete požičať v akejkoľvek stavbe a záhradnom centre. Toto zariadenie má nože, ktoré pri rozrývaní prenikajú zvisle do pôdy a uvoľňujú ju. Tu nájdete, ako správne postupovať pri skarifikácii.

Hnojenie trávnika:

Huby na trávniku môžu byť tiež príznakom nedostatku živín. Pri ošetrovaní trávnika pomocou dusíkatého hnojiva s pomalým uvoľňovaním teda nemôže dôjsť k žiadnym škodám. Odporúčame napr. Kombinované trávnikové hnojivo s dlhodobým účinkom (napr. Dostupné tu). Je vhodný na hranie, športové a dekoratívne trávnaté plochy a svojím dlhodobým účinkom zaisťuje hustý, svieži zelený trávnik, ktorý vzdoruje machu a burinám.

Vyrovnávanie trávnika:

Huby sa daria zvlášť dobre na kyslej pôde. Aby ste tomu zabránili, je vhodné pôdu odvápniť, pretože vodný kameň zvyšuje pH pôdy. To, čo potrebujete na odstraňovanie vodného kameňa, sa odhalí pomocou takzvaného testu na pôdu (tu je návod). Pri ľahkej piesočnatej pôde stačí iba trochu vodného kameňa. Pri ľahkej pôde s pH nižším ako 5,5 postačuje 150 gramov na meter štvorcový. V prípade hlinitých pôd by to malo byť 300 gramov na meter štvorcový. Ak má pôda pH nad 6,9, nie je potrebné vodný kameň.