Sadenice

Škodcovia na oleandri

Škodcovia na oleandri


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Oleander je nádherná rastlina, ktorá rezá dobrú postavu, najmä v zimnej záhrade. Oleandr je však zvlášť citlivý na hmyz, ktorý poškodzuje kvet.

Oleander je zvlášť citlivý na drobný hmyz

Chceli by ste vdýchnuť stredomorské prostredie na balkón alebo terasu? Potom je oleander (Nerium oleander) to pravé pre vás. Je to jedna z najkrajších rastlín v Stredomorí a je vhodná ako živý plot aj ako krík alebo stromček. Keďže rastliny slnkom zaliate sú využívané na veľké množstvo tepla a slnečných lúčov, pri udržiavaní rastlín v domácej záhrade je potrebná malá citlivosť. Okrem iného musíte vždy zistiť, či sa v krásnej rastline šíria škodcovia. Oleander je na to trochu citlivý.

Tieto škodcovia sú obzvlášť časté

Roztočca:

Najväčší problém majú roztoče pavúky, ktoré sa zdajú byť zamilované do oleandra. Drobné zvieratá môžu byť na webe rozpoznané tak, že zanechávajú listy. Spodná strana listov je obzvlášť postihnutá. Nasávajú listy, ktoré spôsobujú škvrny listov. Po chvíli vyzerá celý list strieborne.

➜ Boj:

Ak sa chcete zbaviť roztočov, najprv zvýšte vlhkosť. Ak to nepomôže samo o sebe, nevyhýbajte sa používaniu pesticídov. Prípravky na báze repkového oleja (napr. Naturen Pest Free) sa osvedčili. Ležia na rastline ako film a zabezpečujú, aby sa roztoče pavúkov pod ním dusili. Aby to skutočne pomohlo, je vhodné striekať oleander agentom trikrát do roka.

Vošky:

Vošky sa vlastne nezastavia v žiadnom závode. Ani pred oleandrom. Nezáleží na tom, či ide o rastlinu vonkajšiu alebo vnútornú. Často sa vyskytujú na mäkkých častiach oleandra, t. J. Na kvetoch a nových výhonkoch. S tvrdšími časťami nemajú zvieratá žiadnu šancu. V mäkkých častiach vysávajú rastlinnú šťavu a potom opäť vylučujú medovicu. Sanie samo osebe nie je také zlé. Ale medovicu, pretože lepkavá šťava priťahuje mravce. Okrem toho sa na ňom usadia huby sadzí, ktoré je možné rozoznať čiernym povlakom.

➜ Boj:

Vošky sa dajú ovládať pomerne ľahko. Spravidla postačuje striekať oleander niekoľkokrát ostrým prúdom vody. Vošky sa tiež môžete zbaviť, ak oleander nastriekate žihľavou (návod tu) alebo cesnakom (návod tu).

Červcovité:

Hmyz šupiny má tmavý štít, vďaka ktorému sa môžu pred ľudskými očami stať takmer neviditeľnými. Zvyčajne sedí na špičkách výhonkov a na spodnej strane listov. Vylučujú tiež medúzy, ktoré zase priťahujú mravce a špinavé plesne.

➜ Boj:

Hmyzu z vodného kameňa sa môžete zbaviť postrekom rastliny mäkkým mydlom a vodou. To spôsobuje, že sa škodcovia oddelia od podzemia. Potom nastriekajte oleander ostrým prúdom vody a problém by mal byť vyriešený. Inak pomôcky na báze repkového oleja znova pomáhajú.

Červcovité:

Na oleandri sa môžu šíriť aj múčniky. Napadnutie je možné zistiť pomocou bielych škvŕn podobných rastlinám. Vysávajú rastlinnú šťavu a potom vylučujú biely voskový povlak, ktorý pripomína malé bavlnené gule. Tieto potom slúžia ako ochrana pred škodcami.

➜ Boj:

Prípravok na ochranu rastlín obsahujúci neemový olej je vhodný ako najlepší prostriedok proti múčnikom. Ako napr Neem od Bayer organických škodcov (napr. K dispozícii tu). Tento prostriedok zabraňuje rozmnožovaniu vši. Osvedčila sa aj zmes parafínového oleja, vody a umývacieho prostriedku, ktorý musíte na listy striekať. Olej opäť pokrýva rastlinu ako film a zaisťuje, aby sa nepríjemnosti udusili.

Thrips:

Z mena znie veľmi roztomilo, sú zvieratá veľkosti 1 až 2 milimetrov, ktoré sa živia bunkovou šťavou oleandru a namiesto toho prepichujú povrch listov svojimi ústnymi nástrojmi. Ak sa potom huby usadia, na listoch sa zostanú škvrny. Thrips tiež ukladá veľa tmavých kvapiek.

➜ Boj:

Keďže strapce uprednostňujú teplé a suché prostredie, odporúča sa najskôr zvýšiť vlhkosť. Takže vaše rastliny postriekajte vodou častejšie počas dňa (nie počas horiaceho poludňajšieho slnka!). Na boj proti drobným veciam môžete tiež použiť prípravky s aktívnymi zložkami stromu neem (napr. Bayer Bio-Pest Free Neem). Tí, ktorí majú pripravenú žihľavu alebo cesnak, môžu ju tiež použiť na boj proti strapcom.


Video: Ivan Hričovský: Slnečný úpal hrušiek (Smieť 2022).


Komentáre:

 1. Scottas

  V tom všetko čaro!

 2. Whitney

  Absolútny súhlas s tebou. V tom niečo je tiež vynikajúci nápad, súhlasí s vami.

 3. Arlice

  I have to say this - wrong way.

 4. Macqueen

  I'm sorry, but I think you are making a mistake. Poďme diskutovať. Pošlite mi e -mail na pm.Napíšte správu