Dom a záhrada

Poznáte tortu?


Možno už viete strom s koláčmi, ale pravdepodobne ste o ňom ešte nepočuli. V skutočnosti je nám stále veľmi neznámy, ale v skutočnosti je to malý vrchol.

Listy koláče vône perníka na jeseň

Aj keď tomu neveríte, táto rastlina sa skutočne nazýva torta stromov (Cercidiphyllum) - nie preto, že ju môžete jesť, ale preto, že na jeseň po vôni perníčok mení farbu listov. Výborne, nie? Preto sa nazýva aj perník. Možno ste tiež narazili na alternatívny názov stromu Katsura. Či tak alebo onak, vonia úžasne a tiež vyzerá veľmi pekne.

Strom je tiež skutočnou vzácnosťou, pretože v tomto veľmi starom rode sú vo voľnej prírode iba dva druhy. Pestovalo sa však mnoho nových ozdobných druhov stromčeka, ktoré sú teraz k dispozícii ako malé stromy v škôlke. Vždy sa oplatí, pretože strom nielen na jeseň krásne vonia, ale neustále mení aj farbu. Perník vždy zaručuje rozmanitosť. Na jar sú listy jasne červené, cez leto zeleno-modré a na jeseň žlté až tmavo červené.

Zasaďte záhradný koláč

Poloha:

Cake stromy potrebujú veľa svetla. Ale nepáči sa im teplo. Vyberte si teda jasné miesto na záhrade, kde nebude tak horúce. Strom nesmie mať príliš veľký odtieň. Nevsádzajte to hneď vedľa iných stromov. A nie hneď vedľa budovy. V našich zemepisných šírkach (až do výšky 45 metrov) môže dorastový strom nakoniec dorásť až do výšky 12 metrov. Preto nie je také dobré, ak je hneď vedľa domu. Nie kvôli samotným koreňom.

Poschodie:

Piesčitá ílovitá alebo kamenitá hlinitá pôda je pre strom katsura ideálna. Ak nemôžete ponúknuť túto podlahu perníku, jednoducho premiešajte piesok alebo hlinu na mieste. Okrem toho by pH malo byť medzi 5 a 7. Mierne kyslá až neutrálna pôda je ideálna pre perníkovú stromku. Preto môže mať zmysel testovať pH pôdy pred výsadbou. Prečítajte si, ako na to.

Rastliny:

V obchode si môžete kúpiť tortu ako malý strom s veľkosťou približne 50 centimetrov. Teraz zdvihnite dvakrát koreňovú guľu, povoľte pôdu v výsadbe a kompost do pôdy. Potom vložte koláčový koláč tak, aby bol balík zarovnaný so zemou. Potom výkop naplňte späť do výsadbového otvoru a začnite iba mierne. Nakoniec je vhodné dať okolo stromu zavlažovací krúžok, pretože zavlažovanie je oveľa jednoduchšie.

Môžete si tiež nechať tortu na terase. Samozrejme, že v hrnci nie je taký veľký. Tam je tiež ľahké udržať sa na uzde a stane sa huňatým, ak ho skrátite znova a znova. To tiež objasňuje, že je otužilé a môže hibernálovať vonku aj v kvetináči.

Ako sa správne starať o tortu

Po výsadbe už nemusíte vynaložiť veľké úsilie. Starostlivosť o tortu je veľmi jednoduchá. V zime nemusíte rezať ani upravovať. Dôležité je len zalievanie a hnojenie každý rok.

Zavlažovania:

Cake stromy potrebujú veľa vody. Ak dostane príliš málo vody, okamžite to ukáže. Potom ponechá svoje listy zavesené alebo ich v extrémnych prípadoch dokonca zahodí. Akonáhle ho pravidelne a hojne zaliate, strom opäť vyrastie.

Ak je leto veľmi suché a vlhkosť vzduchu je podľa toho nízka, je vhodné striekať medovník v korunke pravidelne vodou. Urobte to však iba vtedy, ak je zamračené alebo skoro ráno alebo neskoro večer, inak by mohli listy horieť.

Hnojenie:

Pri oplodňovaní nemusíte venovať veľkú pozornosť. Stačí, ak strom katsura dodáte raz za rok dobre zrelý kompost.