Tipy a triky

Zbavte sa machu v trávniku - 4 tipy


Mech v trávniku môže byť nebezpečný, ak pokrýva iné rastliny. S našimi tipmi je mach na golieri.

„Nič nebude bez machu!“ Je populárne príslovie. V záhrade, najmä na trávniku, je to však nežiaduce. Šíri sa hlavne v tienistých oblastiach a kde je pôda kyslá. Ale rozširuje sa aj pri zamokrení pôdy alebo keď je pôda hlinitá.
Za všetkých týchto okolností má mach optimálne podmienky na pestovanie. Tam, kde sa zanedbáva starostlivosť o trávnik, sa mach môže rýchlo šíriť. Ak vidíte, že sa mach šíri po trávniku, konajte rýchlo.

Vyčistite trávnik v záhrade

Otravný mach môžete na trávniku natrvalo odstrániť značným znížením jeho rastových podmienok. Okrem toho by ste mali venovať náležitú pozornosť starostlivosti o trávnik, pretože to je jediný spôsob, ako sa „pohodlný trávnik“ na záhrade vyvíjať na dlhú dobu.

Jar je najlepší čas na vyčistenie trávnika. Rast trávnika ani tak nepostupoval a práca je jednoduchšia.

Tip 1: Najskôr koste trávnik a rozrýchnite

Kosenie trávnika a narezanie sú pri boji s machom nevyhnutné -
  1. Ak je to potrebné, koste trávnik vo výške kosenia približne 2 centimetre. Potom ju rozrežte (pozri rozrývač) v pozdĺžnych a priečnych cestách. Podlaha by mala byť vyrezaná v hĺbke najviac 3 až 4 mm. Týmto spôsobom sa mach vyberie zo zeme čo najlepšie a plsť trávnika sa uvoľní.
  2. Potom trávnik dôkladne premiešajte a pomocou testovacej sady otestujte hodnotu pH pôdy (pozri test pôdy s hodnotou pH).
  3. Ak je hodnota pH pôdy výrazne pod 7, dajte trávniku do zelene zelenú plochu. Dbajte na pokyny pre dávkovanie podľa obalu a ak je to možné, pri rozprestieraní vápna použite rozmetadlo.
  4. Po 10 dňoch trávnik opäť rozrežte. Vápno teraz zničilo zvyšný mach a malo by sa od neho teraz vyčesať.

Tip 2: Zabiják machu iba vo výnimočných prípadoch

Nesprávne používaný zabijak machu môže pôdu okysliť -

Keď vyčistíte trávnik a zbavíte ho machu, mali by ste sa pravidelne starať o zeleň, inak sa mach čoskoro opäť vyrastie a vaše úsilie bude zbytočné.

Kosenie trávnika je dôležité. Čím častejšie sa kosí trávnik, tým hustejší je trávnik. To umožňuje, aby sa nové výhonky trávy rýchlo tvorili a minimalizovali voľné povrchy na trávnatej ploche. Dbajte na výšku kosenia. Malo by to byť najmenej 4 centimetre.

Pri kosení úžitkových a zatemňovaných trávnikov raz týždenne robte okrasný trávnik dvakrát týždenne.