Nápady a inšpirácia

Rastliny gaštanov - takto sa to robí!

Rastliny gaštanov - takto sa to robí!We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Výsadba ovocných stromov v záhrade je skutočne klasická. Prečo pestovať gaštanový strom? Existuje vhodná odroda aj pre malé záhrady.

Kvety gaštanu

Mať stromy v záhrade je úžasné. Poskytujú odtieň, sú po celý život na našej strane a na jeseň nás potešia svojimi jasnými farbami. Okrem toho v závislosti od druhu stromu kvitnú nádherne alebo majú veľké ovocie. Ovocné stromy sú pre majiteľov záhrad stále najvyššou prioritou. Nasledujú ihličnaté a listnaté stromy. Listnatý strom, ktorý napr. Gaštan (Castanea) sa stále častejšie dostáva do záhrad.

Ak uvažujete o získaní stromu ako je tento, musíte sa ubezpečiť, že gaštan môže byť veľmi expanzívny. Priemerná výška je 25 metrov! Takže strom je naozaj iba pre veľké záhrady. Existujú však aj gaštany, ktoré nie sú príliš veľké, a preto sú vhodné aj do menších záhrad. Patria sem napríklad napríklad červená kvetná gaštan. Rastie do priemernej výšky 10 metrov. A gaštan kerový kôň má výšku „iba“ 4 metre. Čo je už pôsobivé. Ako vidíte, každý môže vlastniť gaštan.

Mimochodom:

Vedeli ste, prečo sa gaštan konský volá ako kôň? Pretože sa veľmi skoro zistilo, že gaštany sa môžu používať na liečenie chorôb koní.

Dôležité informácie o výbere miesta

Pred zasadením gaštanu do záhrady musíte najskôr skontrolovať, či nájdete miesto, kde má strom dostatok miesta. Nielen v mladom veku, ale aj neskôr, keď rastie. Mali by ste tiež vedieť, že gaštany nie sú stromy, ktoré sú príjemné na stenách domu.

Pri výbere umiestnenia tiež vezmite do úvahy, že strom potrebuje veľa svetla. Miesto by preto malo byť pekné a slnečné, pretože príliš málo slnka bráni rastu a tvorbe kvetov. Pôda musí byť navyše hlboká a priepustná.

Ako správne zasadiť gaštan

1Ak ste si v záhradnom centre kúpili strom, zakorenenú guľu zalievajte pred výsadbou na poli. Malo by stačiť 12 hodín v nádobe plnej vody.

2 Teraz musíte hojdať rýčom. Vykopte výsadbový otvor trikrát väčší ako koreňová guľa.

3 Aby ste sa uistili, že je strom od začiatku dobre ošetrený, vložte do výsadbovej jamky nejaký zrelý kompost. Potom gaštan vstúpi do diery.

4 Teraz môžete otvor znova uzavrieť vyplnením výkopu.

5Potom vytvorte liaty okraj a úplne pritlačte korene. Týmto sa uzatvoria dutiny a vzduchové otvory v podlahe.

6 Staršie gaštany sa obvykle dodávajú s vodou. Čerstvo vysadená gaštan však vždy potrebuje trochu vody na rast. Podlaha nesmie vyschnúť. Pravidelne preto zalejte miazgu.

Okrem toho má vždy zmysel oplodniť mladé gaštany, aby sa dobre rozvíjali. Tak na jar a koncom leta rozprestrite hnojivo. Môžete napr. dajte hobliny z kompostu alebo rohu.

Dôležité:

Čerstvo vysadené gaštany potrebujú v zime istú ochranu. Najlepšie je šíriť štetiny, kôru mulča alebo trávu odrezky okolo stromu na ochranu koreňov pred mrazom.