Tipy a triky

Ivy zhnedne - čo teraz?


Ak listy na brečtane zhnednú, môže to byť spôsobené nesprávnou údržbou alebo zamorením škodcami. Niekedy je na vine huba. Potom konajte rýchlo.

Ivy je nenáročný horolezec

Ivy je robustný a nenáročný horolezec, ktorý má tendenciu množiť sa, a preto ho musíte udržiavať pod kontrolou. Existujú však aj citlivé odrody. Napríklad, stalo sa, že brečtan neprežije tvrdú zimu. Je však tiež veľmi ťažké byť veľmi suchý. Okrem toho môžu škodcovia a huby zabezpečiť, aby listy zhnedli a dokonca postupom času zomreli.

Príčiny hnedých listov a možnosti liečby

Sucho:

Najčastejšou príčinou hnedých listov na brečtane je suchosť. Ak je brečtan na príliš slnečnom mieste, môže rýchlo trpieť nedostatkom vody. Výsledok: listy zhnednú. Preto vždy vysádzajte brečtan na čiastočne zatienené miesto v tieni.

Ak je leto veľmi horúce, najlepšie je vždy zaliať brečtanu. Ak je rastlina už veľmi vysoká, postrekujte listy vodou. Ale iba keď je obloha zamračená, inak by mohli listy horieť.

Ivy nie je otužilá:

Nie každý druh brečtanu je vytrvalý. Ak je to váš prípad brečtanu, nemali by ste byť prekvapení, ak rastlina počas zimy získa hnedé listy. Toto je znamenie, že listy sú zamrznuté. Tieto odrody musíte vždy zasadiť na mieste, kde v zime nezmrzne. V opačnom prípade sa spoliehajte na veľmi odolné odrody, ako napríklad Hedera colchica Sulphur Heart, Hedera helix Modern Times a Hedera Helix Baltica.

Plesňové ochorenia:

Anthracnose:

Ak listy zhnednú iba v určitých bodoch, môže to byť spôsobené baktériou alebo hubovým ochorením. Choroba fokálnych škvŕn (Colletotrichum trichellum) sa prejavuje napr. kvôli sivým až hnedým škvrnám s náterom z húb a malým plodným telom.

Ak dôjde k zamoreniu touto hubou, silne odrežte rastlinu a odstráňte opadané listy.

Efeukrebs:

Problémy však spôsobuje aj tzv. Rakovina brečtanu (Xanthomonas campestris pv. Hederae). Toto sa prvýkrát prejavuje malými škvrnami na listoch. V ďalšom priebehu sa vytvoria čierne škvrny s červenohnedým okrajom, ktoré vysychajú a vypadávajú.

Aby ste ukončili toto plesňové ochorenie, mali by ste rýchlo odstrániť napadnuté časti rastlín. Potom rastlinu dobre riedte a už ju viac nepláchnite, pretože huba sa šíri pľuvanou vodou. Je tiež dôležité pravidelne dezinfikovať rezné nástroje, pretože sa v nich usadia aj baktérie.

Škodcovia:

Roztoč obyčajný:

Škodcovia môžu tiež spôsobiť zhnednutie listov brečtanu. Okrem iného napr. je to vina bežného pavúka, ktorá brečtan v obývacej izbe zhnedne. Rozprestiera sa na spodnej strane listov, kde potom odoberá živiny z rastliny. Po prvé, listy zožltnú. Ak je zamorenie veľmi silné, zhnednú a vyschnú.

Keďže škodcovia sa množia v suchom a horúcom vzduchu, neumiestňujte rastlinu príliš blízko k ohrevu. Pravidelne striekajte brečtan vodou. Ak to všetko nepomôže, najlepšie je použiť na boj proti škodcom repkový olej na báze oleja bez toxínov. Odporúčame napr. Neprítomný na naturálnych škodcoch (k dispozícii tu). Jemné kvapky oleja upchávajú dýchacie otvory zvierat tak, aby sa nikdy dusili.

Červcovité:

Rovnomerný hmyz rád manipuluje s brečtanom. Môžete rozpoznať zamorenie, napr. na tzv. medovici na vrchole listu. Je to lepkavá látka. Samotný hmyz sa usadil na spodnej strane listu. Ak je rastlina silne zamorená, listy zhnednú.

Na odstránenie škodcov môžete použiť brečtan napr. Postrekujte roztokom vody, mäkkého mydla a alkoholu. Prípadne môžete na boj proti škodcom použiť aj prípravok na báze repkového oleja.