Výzdoba

Prerezávanie stromov - ako to urobiť správne


Ovocné stromy sú ideálne pre stredne veľké až veľké záhrady. Jablká, hrušky alebo čerešne sú najbežnejšie odrody. Ale slivka je tiež vítaná. Aby slivky neboli príliš veľké a vždy priniesli veľa ovocia, mali by ste ich správne rezať.

Slivky musia byť správne vyrezané

Ako to urobiť správne:
Údržba takmer začína nákupom. Stredný výhonok by mal byť rovný a nemal by mať viac ako päť postranných výhonkov, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené, ale čo sa stáva častejšie, mnohí sa siahajú po slivovke, pretože nepoznajú rozdiel. Takže tu je ešte trochu vysvetlenie: Slivky sú okrúhle-oválne a zvyčajne dozrievajú skôr ako slivky. Na druhej strane majú podlhovastý oválny tvar a pevnejšie mäso ako slivky. Sú preto vhodnejšie na varenie. Je tiež ľahšie odstrániť kameň zo sliviek.

Prerezané stromy
Po výsadbe v prvom roku už nemusíte nič porezať na slivke. Ale potom to začína v druhom roku. Potom musíte odstrániť všetky bočné výhonky, ktoré rastú hlbšie ako pol metra nad zemou. Musíte tiež odrezať konáre, ktoré rastú príliš strmo alebo sú príliš blízko pri sebe. Nakoniec odrežte strednú streľbu na asi 40 cm nad najvyššou bočnou streľbou. Príliš strmé konáre môžu byť tiež zavesené s malými závažiami na zväčšenie uhla. V nasledujúcich rokoch stačí skrátiť pobočky. Týmto spôsobom bude váš strom tiež prinášať veľké a svieže ovocie.