Výzdoba

Anglické hrany trávnika - tipy na vymedzenie postelí z trávnika


Anglické okraje trávnika vyzerajú veľmi elegantne a zaisťujú dobre upravený vzhľad. Ukážeme vám, ako ich vytvoriť a aké alternatívy existujú.

Kvetinové záhony a stromy alebo kríky vyzerajú obzvlášť dobre, keď sú obklopené dobre udržiavaným trávnikom. Znečistené okraje trávnika pôsobia dojmom a neukazujú krásnu výsadbu dobre. Kosenie vášho trávnika môže okrem toho poškodiť vaše rastliny, ak nie je od nich dosť ďaleko. To je presne dôvod, prečo je také dôležité, aby ste do záhrady priniesli jasné štruktúry a aby bol váš trávnik jasne oddelený od rastlín a lôžok čistými okrajmi trávnika. Anglický okraj trávnika vyzerá obzvlášť krásne.

Anglický okraj trávnika - práca, ktorá sa oplatí

Anglický okraj trávnika jednoznačne predstavuje exkluzívny dizajn záhrady, ktorý si vyžaduje veľa práce. Pre túto hranu trávnika je charakteristická absencia ďalších hraníc. To však dáva trávniku príležitosť, aby sa znova rýchlo rozšíril. Anglickú trávnikovú hranu musíte preto pravidelne orezávať, aby sa zachoval dokonalý vzhľad.

Stúpanie alebo rezanie okraja trávnika?

Existujú dve techniky na vytvorenie okraja trávnika - kosenie a pichanie. Obidve poskytujú presvedčivé výsledky a mali by sa používať každé štyri až šesť týždňov vo fáze rastu.

Prepichnite okraj trávnika

Používaná kosačka na trávu -

Na píchnutie okraja trávnika môžete použiť rýľ alebo vyrezávač okrajov. Bez ohľadu na to, ktorý z týchto dvoch nástrojov si vyberiete, vždy sa uistite, že pracujete s ostrým nástrojom.

Rezačka okrajov je ideálna na vytvorenie okraja trávnika. To sa podobá rýľ, ale má veľmi ostrý, väčšinou kosáčikovitý list, ktorý uľahčuje prienik do trávnika. Ľahkým pohybom páky môžete nadbytočný trávnik uvoľniť a získať hladké hrany. Potom môžete oddelený trávnik jednoducho zozbierať a zlikvidovať na komposte alebo vyplniť medzery v trávniku.

Testovali sme pre vás rôzne okraje trávnikov. Naše odporúčania pre vás:

Ak nemáte rezačku hrán, môžete použiť aj rýľ. V zásade funguje prepichovanie okraja trávnika presne rovnakým spôsobom. Uistite sa však, že má dlhšiu a mierne zakrivenú čepeľ. Na jednej strane vám to nedáva plynulý okraj a na druhej strane existuje riziko, že budete pichnúť príliš hlboko a náhodne, alebo dokonca vytiahnete koreňové gule okrasných rastlín.

Tip:
Napríklad pri dlhých posteliach môžete napnúť šnúrku, ktorú pichnete. Takto získate čistý a rovný okraj trávnika aj na dlhších úsekoch.

Nôž na chlieb môžete použiť aj vtedy, keď chcete orezávať malé plochy trávnikom. Uistite sa však, že existuje dostatočná ostrosť na uľahčenie práce.

Odrežte okraj trávnika

ručne ovládaná kosačka na trávu -

Kosačky na okraje trávnika je možné posúvať ručne alebo pomocou motora. Ručne poháňaný lemovač trávy obvykle pozostáva z jedného alebo viacerých valčekov alebo kolies, ktoré sú spojené kruhovým rezacím nožom. Použite stonku, ktorá ju vedie pozdĺž okraja trávnika a nôž prerezáva trávnik. Potom stačí odstrániť oddelený trávnik.

Ručne ovládaný okraj trávnika sa veľmi ľahko používa. S motorovou rezačkou je to ešte jednoduchšie. Vyzerá to takmer ako kosačka na trávu. V zásade však funguje rovnako ako ručne ovládaná omietačka na trávu. Tu však môžu byť použité rôzne nože, ako ukazuje nasledujúce video:

Alternatívy k anglickému okraju trávnika

Nie vždy to musí byť anglická hrana trávnika. Existujú aj niektoré alternatívy, ktoré tiež zaisťujú dobre upravený vzhľad, ale ktoré znamenajú podstatne menej údržby.

Trávnikové kamene a spol.

Trávnikové okrajové kamene udržujú trávnik mimo postele -

Patria sem napríklad kamene na okraj trávnika, malá žulová dlažba, tehly alebo slinok, ktoré vkladáte medzi okraje trávnika a posteľ. Aj tu je potrebné pravidelné zapichovanie, aby ste mali vždy čistý okraj trávnika

Tip:

Malé žulové dlaždice, tehly alebo slinok by sa mali ukladať najmenej do dvoch radov, aby sa trávnik nemohol ľahko šíriť cez škáry do postele.

Okraje trávnikov z kovu a plastu

Hrany trávnika vyrobené z plastu sú dosť nenápadné -

Existujú však aj iné alternatívy k anglickému okraju trávnika, ktoré sú umiestnené vertikálne v zemi, aby sa zabránilo šíreniu trávnika. Jedná sa o okraje trávnika vyrobené z kovu, gumy alebo plastu. Obidve možnosti sú ideálne na udržanie trávnika mimo postele.

Tip:

Takéto okraje trávnika neumožňujú kosenie trávnika až po okraj. To znamená, že musíte prepínať zastrihávačom alebo podobne.