Sadenice

Uchovávajte jablká - ako to urobiť správne


Keď je jeseň v plnom prúde, zbierajú sa aj jablká. Ale kam dať všetky jablká? Koniec koncov, nemôžete ich okamžite zjesť ani spracovať.

Jablká sa najlepšie skladujú v drevených škatuliach

Jablká sa môžu vo všeobecnosti skladovať veľmi dobre, a preto sú dlhotrvajúce. Pri ukladaní musíte dodržiavať iba niekoľko pravidiel. V závislosti od odrody vydržia až do jari. Jedna vec by sa však mala povedať vopred: nie všetky druhy jabĺk sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Najmä veľmi skoré odrody jabĺk, ako sú Klarapfel, Alkmene a Gravensteiner, nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Musia byť dokonca spracované niekoľko dní po zbere.

Ako správne skladovať jablká

❶ Zber jabĺk:

Aby jablká vydržali dlho, musíte pri zbere zvážiť niekoľko vecí:

Appl Jablká by ste mali zbierať iba vtedy, ak vyhovujú skúške naklonenia. To znamená: stonka sa ľahko oddeľuje od vetvy, ak otočíte jablko o 90 stupňov, je pripravené na zber. Stonka by mala vždy zostať na jablkách.

Harvest Zásobné jablká zbierajte iba za suchého počasia, pretože jablká sú citlivé na tlak pri vysokej vlhkosti. Ak slnko svieti veľmi silno, nechajte jablká pred uložením vychladnúť.

➜ Jablká by ste pri zbere nemali vo všeobecnosti príliš stlačiť. V opačnom prípade budú neskôr hniť rýchlejšie.

❷ Preskúmajte jablká:

Pred uložením by ste mali jablká starostlivo preveriť a vytriediť choré a poškodené, ako aj jablká bez stonky. Ak nájdete vŕtané diery na jablkách, mali by ste ich vyriešiť. Otvory pochádzajú z obalu z jabĺk, ktorý sa vŕta do mäsa, zožerie ho a zanechá trus. Tieto napadnuté jablká musíte zlikvidovať. Jablká s hnedými škvrnami by sa mali ihneď triediť alebo konzumovať. Je to chrasta alebo škvrnitosť jabĺk, ktorá sa dá preniesť aj na iné ovocie. Padajúce ovocie a slabo napadnuté jablká môžu byť spracované na jablkovú omáčku.

❸ Uchovávajte jablká:

Teraz je to otázka správneho skladovania jabĺk. Najlepšie sa to deje v drevených škatuliach, pretože jablká môžete skladovať v suchu a chlade. Jablká môžete ukladať aj moderne. Konkrétne v plastových vreckách. Veľkí producenti robia to isté. Jablká jednoducho vložte do plastových vreciek (nie príliš veľa na seba), ktoré ste predtým vybavili niekoľkými malými dierami. Pripojte sa dobre.

Nevyhrievané skladovacie miestnosti alebo pivnica sú ideálne na skladovanie jabĺk. Potrebujete skladovaciu teplotu 8 stupňov.

❹ Jablká pravidelne kontrolujte:

Skladované jablká musíte samozrejme pravidelne kontrolovať. Koniec koncov, niektoré jablká môžu začať hniť potom, čo boli uložené. Najskôr by ste mali skontrolovať jablká raz týždenne. Neskôr, ak ich kontrolujete každé dva až tri týždne, stačí.

Dôležité: Jablká skladujte oddelene od ostatných druhov ovocia

Chcete skladovať nielen jablká, ale aj iné druhy ovocia? Potom by ste jablká nemali skladovať spolu s ostatným ovocím. Jablká uvoľňujú dozrievací plyn etylén, čo zase zaisťuje, že ostatné druhy ovocia dozrievajú rýchlejšie.