Ponúk

Zabráňte hernii kapusty - Ako chrániť kapustu


Kapusta je zdravá a nachádza sa v mnohých záhradách. Kapusta je však tiež zraniteľná, najmä tzv. Kýlová kýla. Môžete tiež zabrániť hernie kapusty.

Kýlová kýla je obzvlášť obľúbená pre karfiol

Nádory pri koreni
Kýlová kapusta je huba, ktorá žije v zemi a cez korene preniká do rastlín kapusty. Najčastejšie sú touto chorobou postihnuté najmä karfiol a kaleráb. Kýlová kapusta pri koreni mobilizuje rastové hormóny a je zodpovedná za rozdelenie koreňových buniek, ktoré už nie je možné kontrolovať. To spôsobuje, že sa nádory tvoria na koreňoch a listy už nie sú dostatočne zásobované vodou. Výsledok: zomrieš.

Zabráňte hernii kapusty
Aby ste tomu zabránili, mali by ste pôdu vždy udržiavať voľnú a zmiešať ju s kompostom. Vápno je tiež dobré a malo by sa podávať v pravidelných intervaloch. Vždy musíte venovať pozornosť hodnote pH pôdy, ktorá by mala byť medzi 6 pre piesočnaté pôdy a 7 pre ílové pôdy. Ak sa chcete tiež starať o zdravie rastlín, použite predovšetkým odolné a robustné odrody.

Plesne môžu v pôde pretrvávať až 20 rokov
Vždy sa uistite, že v nasledujúcom roku nesádzate kapustu na rovnakom mieste, pretože spóry húb môžu v pôde pretrvávať až 20 rokov. Z tohto dôvodu je hernia kapusty považovaná za jednu z najhorších chorôb pri pestovaní kapusty. Ak odstránite napadnuté rastliny z pôdy a umiestnite ich na kompost, plesňové spóry sa môžu stále rozptýliť.