Inštrukcia

Starostlivosť o mučenky - kvetina pre zimnú záhradu


Mučenky sú populárne lezecké rastliny, ktoré sú dosť nenáročné. Potrebujú však malú starostlivosť, aby mohli dobre rásť a naďalej vytvárať krásne kvety.

Vášeň kvety nevydrží mrazu

Vášeň je lezecká rastlina, ktorej kvety môžu dorásť až do veľkosti osem centimetrov a môžu mať bielu, červenú alebo fialovú farbu. Okrem toho rastlina tvorí ovocie, ktoré sa medzi gurmánmi považuje za pochúťku. Avšak, mučenka nielenže vyzerá nádherne, ale je dokonca uctievaná v niektorých kresťanských oblastiach, pretože je určená na ilustráciu Kristovho utrpenia. Tieto tri štýly sú napr. predstavuje tri klince pri Kristovom ukrižovaní. A tyčinky sú tŕňovou korunou. Takže stojí za to sa bližšie pozrieť na kvetinu. Mimochodom, existuje viac ako 500 druhov, z ktorých si môžete sami vytiahnuť mučenky.

Rastlina má tiež osobitnú vlastnosť: listy mučenky sa používajú ako liek. Mali by napríklad pomáhať pri poruchách napätia, úzkosti, nepokoja a spánku (zdroj: www.apotheken-umschau.de). Vášeň však produkuje dostatok listov, kvetov a ovocia iba vtedy, ak sa o ne dobre postaráte. Rastlina nie je príliš náročná, ale vyžaduje si trochu starostlivosti.

Ako sa správne starať o mučenky

Poloha:

Vášeň kvety pôvodne pochádzajú z teplejších oblastí a milujú slnko a teplo. Preto vždy vyberte svetlé miesto s niekoľkými hodinami denného slnečného svetla. Ak je miesto príliš tmavé, vytvoria sa malé alebo žiadne kvety.

Vášeň kvety môžu byť dokonca v lete vonku. Je dôležité iba to, aby miesto bolo nielen svetlé alebo slnečné, ale aj chránené.

Zavlažovania:

Mučenky nielen milujú slnko, ale aj vodu. Preto vždy udržiavajte pôdu vlhkú. Vyhnite sa však zamrznutiu. Najlepšie je teda vždy skontrolovať prstom, či rastlina znova potrebuje nejakú vodu. Ak je v dráhe voda, vylejte ju. V zime nepotrebujete toľko vody. Tu sa len musíte uistiť, že substrát je vždy mierne vlhký a nevysychá.

Vždy sa uistite, že vlhkosť vzduchu je nad 70 percent. Inak môžu dôjsť k roztočom, ktoré poškodzujú rastliny.

Hnojenie:

Vášeň potrebuje trochu hnojiva každých 14 dní od jari do jesene. Najlepšie je podávať tekuté hnojivo. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu. V zime však nemusíte hnojiť vôbec.

Rezanie:

Vášeň kvety sú popínavé rastliny, ktoré by ste mali mať pod kontrolou. Inak sa môžu rýchlo rozšíriť na ďalšie kvety. Najlepšie je znížiť kvetinu mučenky späť na jar. Potom sa môže v priebehu roka opäť rozšíriť. Zrežte staršie rastliny asi na 15 centimetrov. Bočné výhonky sa však musia skrátiť na približne 10 centimetrov.

Predtým, ako zariadenie odložíte do zimného skladovania, orezajte bočné výhonky až na 5 centimetrov.

Zima:

Vášeň sa odpočíva od októbra do marca. Vyžaduje si to chladnejšie miesto s teplotami okolo 10 stupňov. Chladná pivnica alebo garáž bez mrazu sú ideálne miesta na strávenie zimy. Počas hibernácie stačí len zalievať mučenky trochu a vôbec ju neoplodniť.

Po skončení zimy musíte zaliate mučenky opäť pomaly. Keď potom začnú klíčiť, môžete pravidelne podávať hnojivo znova.