Sadenice

Čo je povolené v komposte?

Čo je povolené v komposte?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čo je povolené v komposte? Táto otázka sa stále pýta vlastníkov kompostovej hromady. Tu nájdete odpovede na všetky otázky.

Existuje niekoľko vecí, ktoré treba vziať do úvahy nielen pri vytváraní kompostovej hromady, ale aj pri kompostovaní samotnom. Čo je povolené v komposte? Potravinový odpad a zelený odpad sú biologicky odbúrateľné, ale nemusia nevyhnutne patriť do kompostu.

„Malý tip:
Dobrú hromadu kompostu možno rozpoznať tým, že nemá vôňu zatuchnutej alebo nepríjemnej, ale iba jednej Vôňa lesa má.

Nepatrí do kompostu!

➔ Zvyšky alebo mäso spravidla nepatria do kompostovej hromady. V mnohých prípadoch hnijú zle a tiež rýchlo priťahujú škodcov. Všetko, čo zostane po jedle, ako aj vypršané jedlo, patrí do organického koša a nie do kompostu.

➔ Rastliny a rastliny, ktoré mali najlepší čas, sa dajú bežne kompostovať. Ak sú však rastliny choré, napríklad kvôli napadnutiu hubami, nemáte na komposte žiadne podnikanie.

➔ Keďže „odpad“ na komposte trvá nejaký čas, aby sa stal hodnotným hnojivom, veľké komposty a vetvy nepatria do kompostu. Tieto jednoducho hnijú príliš pomaly.

➔ Rozstrekované ovocie, najmä citróny, mandarínky a pomaranče zo supermarketu, tiež nemá miesto na komposte. Použité chemikálie by prenikli do kompostu a boli by kontraproduktívne pre cenné organické hnojivo.

Čo môže byť na komposte?

Po prvé, dobrá správa: kompostovanie je povolené po celý rok. Na kompost je povolený takmer všetok odpad, s výnimkou vyššie uvedeného. Obzvlášť vhodné sú:

  • Nespracovaná zelenina a ich kože
  • Vaječné a zemiakové šupky
  • Zvyšky rastlín / rezané kvety (bez choroby)
  • sušené odrezky trávy (ak sú príliš vlhké, existuje riziko plesne)
  • Zbytky čaju a kávy vrátane filtrov
  • Zelené prerezávanie kríkov, stromov a mŕtvych rastlín (nie príliš silné)

Špička na kompost bohatý na živiny

Kvalitu kompostu môžete ďalej zvýšiť kŕmením hnoja. To zvyšuje prirodzenú plodnosť výsledného záhradného hnojiva. Stelivo pre mačky alebo králiky patria do kompostu iba v obmedzenej miere, najmä ak sú na obale výslovne uvedené ako „kompostovateľné“.

Kompost obsahuje dôležité živiny vo viazanej forme, ktoré sú rastliny príliš šťastné absorbovať. Vrstva kompostu na budúcej podlahe chráni pred vplyvmi prostredia.

Je to tiež dôležitéže kompost má dostatok vlhkosti a je dostatočne vetraný. Toto je jediný spôsob, ako získať dobrú pôdu neskôr. Kompostovaná pôda má osviežujúci účinok na rastliny a podporuje ich rast.