Záhradné tipy

Výsadba pivoniek - takto sa to robí


Ak chcete pestovať pivonky, mali by ste to robiť vždy na jeseň. Pri výsadbe pivoniek na záhrade je však treba zvážiť niekoľko vecí.

Po celom svete je známych viac ako 33 rôznych druhov pivoniek. Majú rôzne tvary a farby kvetov. Okrem červených pivoniek (Paeonia) sú od špecializovaných predajcov k dispozícii aj biele a ružové odrody. Mali by ste vedieť, že sa rozlišuje medzi kríkom a trvalými pivonkami. Pivonky kríkov môžu dorásť až do výšky dvoch metrov a stiahnuť sa na jeseň. Vytrvalé pivonky dosahujú výšky 60 až 100 centimetrov a na jeseň av zime sa tiež sťahujú. Obe odrody sa vysádzajú rovnakým spôsobom.

Ako správne zasadiť pivonky

Ak si chcete kúpiť pivonky alebo si ich objednať poštou, mali by ste tak urobiť v lete, aby ste rastliny mali doma v pravý čas, pretože najlepší čas na ich vysadenie je od konca augusta do polovice septembra. Potom postupujte takto:

  1. Pivoňky najlepšie prosperujú na dobre odvodnenej hlinenej pôde. Ak máte v záhrade ťažkú ​​pôdu, urobte ju priepustnejšou s expandovaným ílom alebo hrubým pieskom. Veľmi ľahké piesočné pôdy môžete vylepšiť pridaním kamenného prášku.
  2. Pred výsadbou musíte pôdu dobre uvoľniť. Potom vykopte výsadbovú jamu. Ako opatrenie slúžia spravidla dva prelomové triky.
  3. Teraz môžete vložiť pivonku do výsadbového otvoru. Pivoňky neveďte príliš hlboko. Púčiky by mali byť pokryté pôdou asi tri centimetre. Nič viac, inak by pivónia nemohla kvitnúť.
  4. Nakoniec stačí iba zalievať rastlinu.

Ako správne zasiať pivonky

Pivoňky môžete získať aj na záhrade výsevom. Najlepší čas na to je na jar. Postupujte nasledovne:

  1. Ak ste získali semená z pivonky, mali by ste ich okamžite zasadiť do zeme. Vložte ich do hlbokých misiek s piesočnatou hlinou alebo kaktusovou pôdou.
  2. Potom misky umiestnite na čiastočne tieňované miesto a vždy udržiavajte pôdu vlhkú.
  3. Akonáhle sa sadenice objavia na jar, musíte výsadbu vysadiť. Nechajte kotyledóny v podzemí.
  4. V septembri potom môžete zasadiť mladé pivonky do záhrady.