Výzdoba

Vápencová pôda - posilnite svoje rastliny

Vápencová pôda - posilnite svoje rastliny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak pestujete zeleninu a bylinky na záhrade, mali by ste pôdu aspoň raz ročne zvlhčovať. Vápno poskytuje jemnú, drobivú a stabilnú pôdu.

Svoju podlahu by ste mali usadzovať aspoň raz ročne

Limet má ďalšiu výhodu: rastliny sú zosilnené, a preto sa nerozbíjajú tak rýchlo. Vápno ich tiež robí menej náchylnými na choroby. Vápno okrem toho reguluje kyslosť pôdy a podporuje šírenie pôdnych organizmov, ktoré sú pre Zem dôležité.

Koľko vápna potrebujete?

Otázka, ktorú si mnohí hobby záhradníci vždy kladú, je to, koľko by ste mali v skutočnosti robiť. Ak si myslíte, že čím viac, tým viac sa mýlite. Pretože ak príliš veľa vodného kameňa, môžete robiť presne naopak. Príliš veľa vápna zabraňuje rozpusteniu niektorých živín. Pomocou jednoduchého testu na pôdu (napr. Dostupného tu) môžete rýchlo určiť správne množstvo vápna (pokyny nájdete tu). V závislosti od pôdy by pH malo byť na týchto hodnotách:

 • Hlinité pôdy pri pH 7
 • piesočnaté ílovité pôdy s pH 6,5
 • hlinité piesčité pôdy s pH 6
 • čisto piesočnaté pôdy s pH 5,5

Ak sú tieto limity pH mierne pod úrovňou, postačuje každé tri roky kropiť 150 gramov uhličitanu vápenatého na meter štvorcový. Takže pH pôdy zostáva stabilné. Ak je hodnota pH celá pod úrovňou limitu, na opätovné normalizovanie pH pôdy musíte použiť 250 gramov uhličitanu vápenatého na meter štvorcový.

Ukazovacie rastliny tiež poskytujú informácie o obsahu vápna

Ak sa pozriete bližšie, nemusíte vôbec robiť pôdny test. Existujú aj takzvané ukazovacie rastliny, ktoré naznačujú nedostatok vápna v pôde. Tieto zahŕňajú napr. Praslička, horčica, maceška, zajac, mach, psí harmanček a šťaveľ.

Na druhej strane žihľava, mŕtvy žihľava alebo pastierska peňaženka naznačujú vysoké pH v pôde.

Ktoré hnojivo na vápno je správne?

Vápno z rias a vápno sýtené oxidom uhličitým sú obzvlášť vhodné pre pôdu bohatú na humus. Na druhej strane sa u silných ílových pôd uprednostňuje pálené vápno. Na druhej strane záhradné vápno je najvhodnejšie na ľahké a stredné pôdy. Spravidla však už postačuje, ak rozprášite kamenný prášok. Obsahuje veľa sýteného vápna, horčíka, draslíka a rôznych stopových prvkov.

Kedy je vhodný čas na vápnenie?

Dobrý čas na vodný kameň je jar. Rastliny by ste však mali vápenatiť iba vtedy, keď sú suché alebo pôda suchá. Vápno musíte prepracovať hlboko do zeme. Ak sa vám na jar nepodarilo vápenatú vrstvu vápenatého kameňa, stále to môžete urobiť na jeseň.Komentáre:

 1. Orran

  Zaujímavé. A čo je najdôležitejšie, nezvyčajné.

 2. Dokus

  Dobrá otázka

 3. Zulutilar

  Je to dobré, keď áno!

 4. Vibei

  This makes me really happy.Napíšte správu