Starostlivosť

Boj proti sĺzovej plesni - ako to funguje


Ak sa červené pustuly šíria na hollyhockoch, musíte konať rýchlo. Pretože ide o plesňové ochorenie, ktoré sa môže šíriť po celej záhrade.

Hollyhocks sú často postihnuté slézovou hrdzou

Ak sa prechádzate po poľnohospodárskej záhrade, určite tu nájdete rastlinu: hollyhock. Tieto ruže dosahujú výšky až 2 metre a svojimi mnohými farebnými kvetmi dokonale zapadajú do záhrady. Avšak, samozrejme, vyzerá to krásne iba vtedy, ak sa darí skvele. Toto je zvyčajne prípad, ale môže sa tiež stať, že je nakazená chorobou. A jeden z nich je obzvlášť deštruktívny: hovoríme o sĺzovej hrdze.

Ktoré rastliny sú ovplyvnené?

Sliez pleseň je plesňové ochorenie, ktoré sa môže objaviť na jar. Takže keď sa vytvorili prvé listy. Táto plesňová choroba postihuje nielen holly, ale aj iné druhy sladu a letné kvety. Medzi inými napríklad strieborná lipa, ružový ibištek a hríbik sléz.

Ako rozpoznáte napadnutie?

Hollyhocks okamžite kvôli tebe vrhá kúzlo. Akonáhle zasiahne sléz sivej, rýchlo skončí krásu. V prípade zamorenia sú listy pokryté hnedými až žltými škvrnami na hornej strane listov a červenkastými škvrnami na spodnej strane, ktoré vyzerajú ako pupienky alebo pľuzgiere. To samo o sebe nevyzerá pekne. Ak je zamorenie vážne, listy tiež zhnednú a odumrú. Ak potom spadnú na zem a nie sú zlikvidované v primeranom čase, slézová hrdza ovplyvňuje ďalšie susedné rastliny.

Príčiny zamorenia sľubovou hrdzou

Keď si kúpite mladú rastlinu, často dostanete v domácnosti sliezovú slaninu. Pri kúpe zariadenia sa vždy uistite, že neexistujú poškodené oblasti alebo škvrny. Sliez šalát však často vypukne, keď sú listy rastliny vždy vlhké a nemôžu vyschnúť.

Zabráňte sĺzovej plesni

➤ Ak chcete urobiť niečo, aby ste zabránili sliezu slezového, na jeseň by ste mali rezať rastliny blízko zeme, zbaviť sa všetkých zvyškov rastlín a zhromaždiť pôdu okolo rastlín. Je však dôležité, aby ste zvyšky rastlín nelikvidovali na komposte, ale do domového odpadu, aby sa plesňové ochorenie nemohlo šíriť.

Prípadne môžete pracovať s mulčovaním kôry. Ale musíte to na jar znova odstrániť.

Mal Sliezska slez sa vyskytuje hlavne v dvoj- a viacročných hollyhockoch. Dobrý prísun živín podporuje zdravie kvetín. Tak hnojte každú chvíľu kompostom.

➤ Okrem toho je dôležité, aby ste rastliny slézu zavlažovali na zemi tak, aby boli listy do značnej miery chránené pred vlhkosťou.

When Pri výsadbe vždy zabezpečte veľkorysú vzdialenosť medzi rastlinami, aby vzduch mohol dobre obiehať a vlhké listy mohli rýchlejšie vysychať.

Bojujte proti sladu

Hneď ako sa na jar objavia nápadné škvrny, musíte ich okamžite orezať a zlikvidovať. Potom je vhodné listy ošetriť papraďovou bylinkou. Do vedra vložte kilogram paprade a nalejte do desiatich litrov dažďovej vody. Nechajte pôsobiť tri dni a potom na napadnuté rastliny postrekujte neriedené. Nezabudnite na spodnú stranu plachty! Ak sa zamorenie nezlepší, zopakujte postup znova asi po dvoch týždňoch.

Ak to nepomôže, budete musieť bohužiaľ použiť chemické pesticídy. Napríklad, Fungicídy proti hrdzavým hubám alebo univerzálnym hubám bez húb. Napríklad odporúčame Compo Duaxo Universal bez húb (k dispozícii tu). Zabraňuje šíreniu plesňových chorôb a chráni pred novými infekciami.

Dôležité:

Nikdy nesádzajte sladové rastliny na rovnakom mieste. Huba môže nakoniec prežiť v pôde a tým aj napadnúť nové rastliny sladu. Vyberte si preto nové miesto rok čo rok.