Inštrukcia

Výsadba trvaliek - takto sa to robí


Každý hobby záhradník by rád videl kvitnúcu trvalú hranicu so zdravými rastlinami. Ale nemusí to byť želanie. S trochou zručnosti môžete získať takúto posteľ plynulo.

Kolumbia je zvlášť vhodná na pestovanie na jeseň

Výsadba trvaliek v skutočnosti nie je čarodejníctvo. Je však potrebné zvážiť niekoľko dôležitých bodov. Vzťahujú sa na čas výsadby, správnu výsadbu a starostlivosť o trvalky. Nakoniec potrebujete trochu podpory, aby ste sa mohli energicky rozvíjať.

Kedy by sa mali vysádzať trvalky?

Jeseň je najlepším obdobím roka na pestovanie nových trvaliek. Na jar sa teda môžete tešiť na mimoriadne bohatý kvet. V súčasnosti už neexistujú žiadne konkrétne časy výsadby. Vždy môžete pestovať viac či menej rastlín. Napriek tomu je rozdiel, či pestujete kvety na jar alebo na jeseň. Ak zasadíte trvalky na jeseň, môžu naďalej rásť a získavať silu až do mrazu. Rastliny potom na jar začnú nový rast.

Ktoré trvalky sa dajú vysadiť na jeseň?

Columbine, kamzík, bobule a pasque kvety sú obzvlášť vhodné pre pestovanie na jeseň. Pivonku by ste mali zasadiť aj na jeseň. Dosiahnutie plného rozkvetu však trvá tri až štyri roky.

Ak sú trvalky rastlinami citlivými na vlhkosť, ako je napríklad ľalie alebo lúh, mali by ste ich zasadiť koncom leta, pretože príliš vysoká vlhkosť spôsobuje v zime hnilobu a ľahšie napadá nerozvinuté rastliny. Trvalky citlivé na mraz, napr. Mali by ste však pestovať odrody ľalie na jar (marec až máj).

Ako správne vysadiť trvalky

❶ Trvalky obyčajne ako sypká pôda bohatá na humus. Pred výsadbou trochu uvoľnite pôdu a do pôdy vložte trochu kompostu.

❷ Teraz mierne odstráňte zeminu okolo koreňovej gule trvalky a ponorte ju na niekoľko minút do vedra plného vody.

❸ Teraz umiestnite rastlinu do bylinnej hranice. Potom čerstvo vysadené trvalky dobre zalejte.

Tip:
Pretože medzi trvalkami, v ktorých sa môžu buriny šíriť, sú väčšie medzery, je najlepšie ich pokryť tenkou vrstvou mulča. To znamená, že burina nerastie v medzerách a kompost poskytuje dôležité živiny. Odporúčané čítanie: Vytvorte si vlastný mulč - Tu je návod!

O trvalky sa musí starať správne

❍ casting:

V prvom roku musíte trvalky iba trochu podoprieť. Musíte ich naliať napr. počas dlhodobých suchých kúziel. Najlepšie je zalévať ráno alebo večer.

❍ Hnojenie:

Trvalky potrebujú určité živiny. Preto je najlepšie hnojiť ich na jar kompostom, ktorý spracúvate do pôdy okolo rastliny.

Ak rastliny nechcú kvitnúť, môžete pomôcť s tekutým hnojivom. Po auguste by ste už viac nemali dávať nič, inak budú rastliny citlivejšie na chlad.

❍ Znížiť:

Ak máte vo svojej záhrade trvalky, mali by ste ich na jeseň znížiť až nad zem. Takto na jar vytvoríte priestor pre nové výhonky. Po odrezaní všetkých rastlín rozprestrite okolo rastlín tenkú vrstvu kompostu. Slúži ako jarné hnojivo. To oživuje trvalky a predlžuje ich životnosť.

❍ omladenie:

Trvalky, ktoré sú príliš veľké, zhnité alebo príliš staré, by sa mali deliť. Vykopte koreňovú guľu a jemne otrite pôdu. Potom rozdeľte koreňovú guľu ostrým nožom. Potom zasaďte diely na nové miesto do voľnej pôdy, ktorú ste obohatili kompostom. Po tom všetkom, čo musíte urobiť, je voda trvalky.

❍ Zima:

Trvalky v zime naozaj nevyžadujú ochranu, pretože sú mrazuvzdorné. Ak ste ich však vysadili čerstvé, mali by ste mladé mladé vytrvalé rastliny prikryť štetcom.