Záhradné tipy

Nahlásenie požiaru - povinnosť hlásiť!


Len špecialista môže diagnostikovať a liečiť túto chorobu

Požiarna pleseň je choroba, ktorá sa vyskytuje najmä v ovocných stromoch a je spôsobená baktériami. Musia okamžite nahlásiť oheň.

Príznaky požiaru
Ak dôjde k požiaru, kvety a listy sa najprv vädnú, zhnednú na čiernu a spadnú. Vyzerajú, že boli spálené. To je možné vidieť už na jar. Stonky kvetov a listov sú tiež čierne. Pomocou týchto príznakov môžete ľahko identifikovať požiar. V lete a na jeseň si potom môžete na strome všimnúť žlté kvapôčky, ktoré sa držia ovocia a výhonkov. Nakoniec v zime nájdete rakovinové miesta na trupe a konáre. A keďže sa táto choroba rýchlo šíri, je to jedna z hlásených chorôb, ktorá sa musí nahlásiť Úradu pre ochranu rastlín.

Nahláste oheň
Baktérie sa väčšinou prenášajú počas kvitnutia zranením hmyzom, vtákmi alebo kôrou. My ľudia však môžeme tieto baktérie šíriť aj pomocou rezacích nástrojov, na ktoré sa tieto baktérie lepia. Proti požiaru nemožno bojovať s bežnými pesticídmi a neustále sa šíri. Keďže v posledných desiatich rokoch sa výskyt požiarnej plesne zvýšil, vydalo sa nariadenie o požiari. Podľa tohto je každý povinný nahlásiť zamorenie požiarom alebo podozrenie.

Oheň na ovocných stromoch
Ovplyvnené sú najmä jablká a hrušky a dule. Okrasné stromy, ako sú hloh a hloh, nie sú odolné voči požiaru, rovnako ako dule kdoule, tŕni ohňa a horský popol. Na diagnostikovanie choroby musí byť zapojený odborník.