Nápady a inšpirácia

Rastlinný a zberový cesnak


Cesnak - užitočné v záhrade a chutné v kuchyni. Tu je návod, ako pestovať a zbierať cesnak.

Výsadba cesnaku je jednoduchá -

Niektorí ho milujú, iní ho nenávidia. Cesnak! Každý vie, že je zdravý, ale cesnak dokáže ešte viac. Na jednej strane je v záhrade a pôsobí proti plesňovým spórám, ktoré sa potulujú po zemi a môžu byť pre ostatné rastliny nebezpečné, na druhej strane je to aj prostriedok proti hrabošom.

Predovšetkým však nesmie v ceskej kuchyni chýbať cesnak (Allium sativum). Vďaka vedomiu, že pochádza z vašej vlastnej záhrady, sa stane ešte chutnejšou. Aby sa pri výsadbe nič nestalo, mali by ste vedieť, že cesnak má svoje veľmi osobitné potreby.

Výsadba cesnaku - mali by ste to vedieť

Cesnak je ľahko pestovateľná pórová rastlina a je pomerne ľahko pestovateľná. Môžete to dať do postele alebo nakresliť do kvetináčov na balkón alebo parapet.

Správne miesto

Správne umiestnenie je veľmi dôležité pre rast rastlín. Cesnak to uprednostňuje slnečno, ale môže nie príliš mokrý byť. V zime nemá problémy s chladom. Ak ju chcete stále chrániť pred mrazom, môžete posteľ pokryť slamou alebo mulčovaním.

Správny čas

Bez ohľadu na to, keď cesnak vložíte do zeme, sú pripravené na zber súčasne.

Zvláštnosťou na cesnaku je to, že má dva rôzne časy výsadby. Môžete ju pestovať na jeseň, ale aj na jar. Jeseň - v období od septembra do októbra - sa ukázala ako najlepšia, pretože rastliny sa tu výrazne zväčšujú a posilňujú. Cesnak však môžete pestovať iba na jar, ale potom musíte počítať s tým, že rastliny sú menšie. Ak sa rozhodnete pre jar, mali by ste začať rásť vo februári.

Správna zem

To, ako sa cesnak vyvíja, závisí nielen od času, ale aj od príslušnej pôdy - cesnak má rád zvlášť bohatú a uvoľnenú pôdu. Ak vytiahnete cesnak na okenný parapet alebo na balkón a podľa toho v kvetináčoch, mali by ste sa ubezpečiť, že nedochádza k zamrznutiu. Rastlina sa to vôbec nepáči. Aby ste tomu zabránili, môžete do dna hrnca vložiť malý štrk alebo malé kamene, aby voda mohla dobre odtekať.

Vytiahnite cesnak z jedného klinčeka

Najjednoduchší spôsob, ako pestovať cesnak sami, je vysadiť existujúci strúčik cesnaku do zeme.

  1. Do pripravenej pôdy vložte strúčik cesnaku hlboký asi 3 cm. Pozor: Špička musí smerovať nahor.
  2. Medzi jednotlivými rastlinami cesnaku nechajte medzeru najmenej 15 cm.

Zber cesnaku - takto sa to robí

Kedy môžete zbierať cesnak?

Pokiaľ ide o cesnak, existujú rôzne názory na to, kedy sa má zberať.

Niektorí hovoria, že môžete zbierať jednotlivé veľké strúčiky cesnaku už po jednom roku. Mali by ste však tiež vedieť, že veľkosť zozbieraných prstov tiež veľmi závisí od počiatočnej špičky.

Mnoho záhradkárov, ktorí sa venujú koníčkom, opúšťa cesnak ešte dva roky a potom ho zberá. Na jednej strane sú hľuzy také veľké, ako ich poznáte zo supermarketu a na druhej strane je chuť omnoho intenzívnejšia. Stáť dva roky nie je pre cesnak žiadny problém, takže sa nemusíte starať o svoje rastliny ani v zime. Cesnak by sa potom mal zozbierať po dvoch rokoch.

Takto sa zozbiera

Keď nájdete správny čas, zber cesnaku už nie je raketovou vedou.

Ak zelená listová uschla, môžete trochu uvoľniť pôdu okolo cesnaku a potom opatrne vytiahnuť cesnak na zelenom stonku. To je všetko. Teraz ho môžete použiť na ochutenie alebo vykúzlenie iných chutných vecí.

Tu je niekoľko nápadov:
»Recept na cesnakové maslo: rýchla a ľahká príprava
»Pečenie cesnakového chleba bez droždia - jednoduchý recept na pečenie
»Vložte cesnak - prezentované 2 chutné recepty octového oleja
»Cvičte cesnak sami - prezentované 2 jednoduché možnosti