Záhradné tipy

Zvýšenie odolnosti rastlín proti chladu - ako to funguje

Zvýšenie odolnosti rastlín proti chladu - ako to funguje


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Používajte hnojivá s vysokým obsahom draslíka

Ak chcete, aby vaše rastliny boli odolnejšie voči chladu a vhodné na zimu, mali by ste im na jeseň začať hnojivo s vysokým obsahom draslíka.

Draslík a jeho účinky
Dôvod je veľmi jednoduchý: draslík sa hromadí vo vakuolách a zvyšuje salinitu bunkových štiav. Zvýšená koncentrácia soli spôsobuje, že rastlina je menej náchylná na mráz. Bod mrazu sa zníži. Ale to nie je všetko. Súčasne sa zvyšuje tlak šťavy v koreňoch. Výsledkom je zlepšenie výmeny plynu a vodnej dopravy. Zlepšuje sa aj funkcia takzvaného medzerového otvárania listov. Výsledkom je, že sa viac vody vyparuje a viac oxidu uhličitého môže preniknúť rastlinným tkanivom na fotosyntézu.

Nehnojte všetky rastliny
Všetky vaše rastliny by ste však nemali hnojiť hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Rastlinám by ste mali poskytovať iba také draselné hnojivo, ktoré je tiež náchylné na zamrznutie. Z bezpečnostných dôvodov by sa mali hnojiť rastliny, ktoré by mohli mať problémy s teplotou -5 stupňov. Trávnik tiež vďačne prijme draselné hnojenie. Najmä staršie rastliny v nich prirodzene nemajú toľko draslíka ako mladé rastliny. Preto je pre staršie rastliny veľmi dôležité, aby ste im v zime poskytli dostatok draslíka.