Ponúk

Kôpor má veľa výhod

Kôpor má veľa výhod


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V bylinkovej záhrade by nemala chýbať jedna vec: hovoríme o kôprom. Koniec koncov, nielen vylepšuje jedlá, ale tiež rastie detská hra.
Kôpr je prírodný burina -

Tí, ktorí radi jedia ryby, určite budú mať na záhrade kôpor (Anethum graveolens). Pestovanie je užitočné aj pre tých, ktorí nemajú radi ryby. Koniec koncov, kôpor tiež chutí skvele s mnohými inými jedlami. Môžete ho napríklad použiť na úpravu šalátu z uhoriek alebo na omáčky s veľmi špeciálnym kopom. Koreninová rastlina sa už používala v starovekom Egypte a bola známa a obľúbená v starovekom Grécku a Ríme. Kôpor by nemal chýbať v žiadnej kuchyni.

Vyskúšajte a nechajte sa kôprovať sami. Z hľadiska polohy je pomerne nenáročný a dá sa vysiať takmer kdekoľvek. Aj na balkóne a terase.

Kôpor má niekoľko výhod

Kôpr chráni škodcov:

Ak pestujete kôpr, prinášate do záhrady hodnotnú biologickú zbraň proti škodcom. Voní ako obranný štít a chráni koreňové škodce ako mrkva a cibuľa. Okrem toho Dill predáva aj kapustu bielu a vošky. Preto môže byť vždy užitočné zasadiť kôpr medzi zeleninu. Toto efektívne zvyšuje úrodu plodiny.

Kôpor podporuje klíčenie:

Kôpor tiež podporuje klíčenie semien rastlín. Takže povedzme, že semená uhorky, cibule, mrkvy, hrachu, fazule, repy a šalátu fungujú omnoho lepšie.

Kôpor je dekoratívny:

Niektoré druhy kopru sú navyše veľmi dekoratívne. Môžete ho tiež odrezať a dať do vázy alebo skrášliť kyticu.

Takto sa kôpr správne pestuje

Poloha a pôda:

Ako som povedal, kôpor rastie takmer všade. Najlepšie je, ak mu dáte slnečné miesto s mnohými hodinami svetla denne. Pôda by mala mať ideálne vysoký obsah humusu a mala by byť voľná a priepustná pre vodu. Podlaha môže byť tiež mierne navlhčená. Ak máte na záhrade dosť zhutnenú pôdu, mali by ste ju uvoľniť hrubým pieskom.

Pestovania:

Kôpr by ste mali vždy vysiať v polovici apríla. Potom najlepšie v radoch so vzdialenosťou asi 20 centimetrov. Semená vložte do pôdy asi 1 centimeter hlboko a zľahka ich zakryte. Potom vždy dobre zalejeme vodou, aby nevyschla. Zabráňte však zamrznutiu, pretože kôpr to nedostane. Kôpr nemusíte oplodniť.

Zber a ukladanie kopru

Kôpr môžete kedykoľvek zberať, ktorý je v Nemecku známy aj ako kôporka alebo uhorka. Aj keď semená kôpru môžete ľahko uchovávať v tmavej nádobe na pomerne dlhú dobu, bylinu by ste mali používať iba čerstvé. Môžete tiež zmraziť. Pri skladovaní semien sa uistite, že je nádoba dobre uzavretá.Komentáre:

 1. Tyeson

  Veľkolepý nápad

 2. Nissim

  Don't look like an expert :)

 3. Eduard

  správu vrátite v uvedenom...

 4. Balduin

  I believe that you are wrong. I propose to discuss it. Email me at PM, we'll talk.

 5. Tojasho

  .. Málokedy.. Dá sa povedať, toto :) výnimka z pravidiel

 6. Yaduvir

  a long time ago I looked and forgot already ...Napíšte správu