Ponúk

Starostlivosť o šperky ľalie - ako sa to robí


Kontajnerová rastlina je vždy na pokraji: hovoríme o okrasnej ľalii. Niet divu, pretože vynikajúci trvalka je robustná a ľahko sa udržuje.

Okrasné ľalie majú krásne kvety

Šperky ľalie majú naozaj krásne svieže kvety, ktoré sú v záhrade skutočným lákadlom. Zvyčajne kvitnú v najkrajších odtieňoch modrej a bielej a sú ideálne pre balkón a terasu. Ale oni tiež znížiť dobrú postavu v posteli. Ak potom rastliny dôkladne prezrite, budete si ich užívať po dlhú dobu.

Miesto a pôda pre šperky ľalie

Šperky ľalia alebo agapanthus najlepšie darí v planúcom slnku. Rastlina pôvodne pochádza z Južnej Afriky, a preto sa jej páči teplo a slnečnosť. Poloha by preto mala byť orientovaná a chránená na východ alebo na juh. Slnko by tu malo svietiť najmenej pol dňa.

Pokiaľ ide o podlahu a podklad, v tomto prípade nemusíte venovať osobitnú pozornosť. Ak je to možné, pôda v lôžku by mala byť výživná a dobre priepustná pre vodu. Ak je pôda chudobná na živiny, jednoducho ju pred výsadbou obohatte o nejaký zrelý kompost.

Ak chcete zasadiť šperkovnicu do vedier, mali by ste zmiešať normálnu zalievaciu pôdu s trochou piesku. Výsadba šperkov do vedra sa však neodporúča, pretože korene vyvíjajú obrovskú silu a môžu vedro rozbiť.

Voda a hnojiť ľalie

Rastlina potrebuje veľa vody. Nikdy by však nemalo dôjsť k zamrznutiu. Ak ju zabudnete zalievať, nemusíte sa báť, že rastlina zomrie. Vydrží vydržať niekoľko týždňov v suchu. Dôvodom je, že klenoty ľalie ukladajú vodu v koreňoch.

Najlepšie je oplodniť ľaliovku na jar a na jeseň silnou vrstvou kompostu. V lete by ste vôbec nemali hnojiť, pretože pri príliš veľkom hnojive sa vytvára viac listov ako kvetov. To samozrejme znižuje krásu ľalioviek.

Zimné ľalie prezimujú

Aj keď šperky ľalie je vytrvalý, mali by ste ju stále priniesť do interiéru. Obzvlášť ak si svoje šperky ľalia uchovávate v kvetináči. Nie je tu dostatočná ochrana pred mrazom. Šperky by ste mohli chrániť, ale vo vnútri vedra je ľahšie prezliecť sa. Vložte vedrá do tmavej miestnosti a lekná zalejte veľmi málo.

V zime tu môžu zostať šperky, ktoré rastú v posteliach. V chladnom období by ste ich mali prikryť niekoľkými listami alebo štetcom.

To je, ako môžete znásobiť šperky ľalie

Keď je hrniec úplne zakorenený, musíte reptil šperky lily. Potom môžete množiť rastlinu rovnakým dychom. Mali by ste to urobiť pokojne, inak budete nakoniec potrebovať obrovský kvetináč pre rastlinu. O tom, ako to urobiť, sa dozviete v našom článku Mnohonásobná ľalia s odnožami.