Nápady a inšpirácia

Rezanie živých plotov - takto sa to robí


Hustý hedžing je najlepšou ochranou súkromia majetku. Za týmto účelom je však potrebné zaistiť pravidelné zabezpečenie.

Ak sa živý plot pritiahne, mal by sa pravidelne orezávať.

Zaistenie: pre niektorých je to zelená stuha pozdĺž ich vlastného majetku, pre iných to môže byť nevyhnutná ochrana pred nechceným pohľadom. Zaistenie je však najvyššou prioritou. Koniec koncov, záhradný živý plot by mal byť krásne zelený a hustý a mal by si zachovať svoj tvar.
Ako a kedy najlepšie orežete svoje zabezpečenie, chceme vás o tom informovať na tejto stránke.

Ochrana a topiary

Zabezpečovacie škrty spĺňajú dva základné aspekty. Na jednej strane by sa mali sušené a mŕtve výhonky odstrániť a nové výhonky by sa mali rýchlo propagovať. Na druhej strane, živý plot by mal určite prejaviť svoj estetický tvar. Údržba aj topiary sa robia v rôznych časoch.

Údržba prerušená na jar

Neexistuje žiadne riziko narušenia prezimujúcich zvierat alebo chovných vtákov. Pred odstrihnutím však skontrolujte, či sa v kríkoch nenachádzajú zvieratá.

 • Zrežte živý plot skoro na jar, čím podporíte rýchle a husté pučanie listovej škatule.
 • V tomto bode by teploty mali byť výrazne nad bodom mrazu.
 • Zrežte živé ploty v dňoch, ktoré sú viac pokryté počasím. Vyhnite sa horúcemu slnečnému žiareniu.
Topiary v júni / júli

V posledných niekoľkých týždňoch po udržiavacom strihu sa nové výhonky prudko rozvíjali a šírili. Na konci júna / začiatku júla sa hedžové krytie zväčša zastaví. Výhonky sa od jarného prerezávania vyvíjali rôznym tempom, čo viditeľne vynieslo živý plot z tvaru. Teraz by to topiary mal narovnať.

Perfektný živý plot je rezaný lichobežníkový. To znamená, že jeho základňa je širšia, zatiaľ čo je skosená smerom hore. Slnko teda zasahuje aj do spodných častí živého plota.

 • Topiary je nevyhnutný. Má dlhotrvajúci účinok na siluetu.
 • Tento rez mal byť vykonaný najneskôr do konca augusta, inak nové výhonky nedospejú až do prvého mrazu.
 • Ak tento dátum stále máte, počkajte do konca októbra / začiatku novembra. Teraz je živý plot v vegetácii. Ak ešte nezmrazuje, môžete sa postarať o topiary.

Živé ploty kríkov skorého kvitnutia

Počet živých plotov skorých kvitnúcich kríkov nie je zanedbateľný. Prerezávajú sa, až keď ich kvitnutie skončí. Kvitnúce kríky vysadili svoje puky už minulý rok. Ak však tieto živé ploty porezete skoro na jar, pripravte sa o množstvo kvetov, pretože sa stanete obeťou púčikov, ktoré sa práve otvárali.
Napríklad, ktoré kvetinové zadné kríky sú zahrnuté?

 • zlatovka
 • Zierjohannisbeere
 • hloh
 • hloh
 • Vonná jazmínová a ďalšie

Záver: Na prísnej obrazovke ochrany osobných údajov musíte najmenej dvakrát do roka znížiť svoj živý plot. Výhonky živého plotu sú teda zvnútra zosilnené. Zrežte v lete lichobežníkové ploty, aby sa slnečné žiarenie mohlo dostať do spodných častí rastliny. Kvitnúce zaisťovacie kríky majú špeciálnu polohu. Jarné prerezávanie sa uskutočňuje po odkvitnutí.