Záhradné tipy

Strihanie trvaliek - áno alebo nie?

Strihanie trvaliek - áno alebo nie?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mali by ste rezať alebo nie? Neexistuje žiadne všeobecné áno alebo nie, ale existujú dva tipy, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Delphiniums tolerujú prerezávanie -

Niektorí hovoria, že je potrebné rezať kríky, iní neodporúčajú. Vo vašej záhrade môžete robiť všetko, čo chcete, ale rozumné prerezávanie má zmysel pre väčšinu kríkov. Na jednej strane to bráni nekontrolovateľnému prerastaniu a na druhej strane podporuje druhú fázu kvitnutia. Pri rezaní trvaliek by ste mali mať na pamäti tieto dva tipy.

❶ Rezané kríky v lete

Po vytratí trvaliek ich môžete s istotou porezať. Na jednej strane to posilňuje trvalky, na druhej strane zvyčajne opäť vyrastú a vytvárajú druhý kvet. Prerezávanie tiež zabraňuje samovysevu. Akonáhle väčšina kvetov uschne, začnite rezať leto. Rez je o šírke ruky nad zemou. Potom nechajte trvalku trochu hnojiva a zalejte ju na podporu nového rastu výhonkov. Takými trvalkami sú napríklad Delphinium, Foxglove alebo Cranesbill.

Ak sa chcete v záhrade vyhnúť radikálnemu vyrezaniu, nekrižujte kríky. Napríklad stužková kvetina, trávaampa, lieska alebo višňový vavrín sa môžu zastaviť.

❷ Kríky nakrájajte na jar - prsty v zime

Neostrihajte trvalky pred zimou. Vyblednuté výhonky jednoducho prestanú. To poskytuje rastline dodatočnú ochranu v chladnom období a zvyčajne nevyzerá príliš zle. Takéto trvalky sú rastliny, ktoré kvitnú na jeseň, napríklad liatris, aconite, tučná sliepka alebo astry a chryzantémy. Rez sa potom uskutoční na jar.

Ak stále chcete rezať na jeseň, môžete tak urobiť, ale rastliny sú náchylnejšie na poškodenie mrazom. Preto je najlepšie ho dobre prikryť listami, ale potom ho na jar odstrániť, aby sa zabránilo hnilobe.Komentáre:

 1. Humberto

  I missed something?

 2. Goldwine

  It is a pity that I cannot express myself now - there is no free time. Budem prepustený - určite vyjadrím svoj názor na túto záležitosť.

 3. Hulbard

  And how in such a case to enter?

 4. Skelly

  Nemôže byť

 5. Rupert

  Myslím, že nemáš pravdu. Dokážem obhájiť svoju pozíciu. Napíšte mi do PM, vyriešime to.Napíšte správu