Tipy a triky

Výsadba černice - ako sa to robí


Ostružiny sú pomerne nenáročné a robustné rastliny. Ale ak chcete získať bohatú úrodu každý rok, musíte veľa zvážiť pri výsadbe a tiež pri starostlivosti o ňu.

Ostružiny milujú byť slnečné

Ostružiny sú veľmi obľúbené u mladých aj starých. Často nemôžete spracovať ostružiny na džemy, koláče alebo iné pochúťky, pretože sú ideálne na rýchle občerstvenie. Stačí si ju vziať a vložiť do úst. Veľké, nádherné černice sú samozrejme obzvlášť chutné. Aby mohli rásť tak veľké a krík je plný ostružín, je potrebné pri výsadbe zvážiť niekoľko vecí.

»Môj tip: V prípade ostružín nie sú ovocie iba hostinou pre podnebie - môžete si z listov pripraviť tinktúru a dokonca aj čaj (recept na das-tee-magazin.de). Stojí to za vyskúšanie! Napríklad čaj z čučoriedok je výhodný pri hnačkách.

Výsadba černice - dôležité fakty pre bohatú úrodu

➤ Optimálne umiestnenie pre černice

Ostružiny milujú byť slnečné. Preto je najlepšie nájsť miesto vo vašej záhrade, kde je slnko celý deň. Uistite sa však, že ker je chránený pred vetrom (napríklad pred stenami domu). Ostružina nemá žiadne osobitné požiadavky týkajúce sa pôdy.

Malo by sa však zabrániť zamlžovaniu.

➤ Správny čas na výsadbu

Ostružiny sú zvyčajne k dispozícii v črepníkových rastlinách. Preto je možné pestovať chutné rastliny po celý rok. Pružina je však najlepšia, keď sa zem pomaly zahrieva, ale stále obsahuje dostatok vlhkosti od zimy. Za týchto podmienok musia korene rásť obzvlášť rýchlo. Prípadne môžete vysadiť krík koncom leta alebo jesene. Odvtedy budú dni opäť chladnejšie.

➤ Postavte výsadbový plot / pomoc na šplhanie

Pri pestovaní černíc sa odporúča poskytnúť pomoc pri horolezectve. Hneď na začiatku je v lôžku ostružiny poriadok. Pretože rastlina by sa pohybovala vo všetkých smeroch bez mreží a zanechala veľký zamotaný boj. Z dlhodobého hľadiska by ste to dokázali zvládnuť iba radikálnym strihom.

Obzvlášť úspešné sa osvedčili až 5 vodorovných drôtov, ktoré sú potiahnuté plastom. Mala by sa zachovať vzdialenosť 30 - 40 centimetrov. Prvý drôt by mal začať iba vo výške 50 centimetrov. Niektoré rastliny, napríklad „Jumbo“, rastú obzvlášť vysoko. Mali by byť k dispozícii mreže s dĺžkou najmenej 5 metrov.

➤ Ostružiny rastlín - vysvetlené krok za krokom

Keď sa pripraví málo prípravkov, môže sa začať s výsadbou.

»Krok 1:
Pred vysadením rastliny v pôde sa musí dôkladne zalievať. Najlepšie je umiestniť rastlinu na chvíľu do vedra s vodou, aby sa všetko mohlo zväčšiť. Potom dobre uvoľnite koreňovú guľu, aby mohli korene dobre dýchať a vyvíjať sa.

»Krok 2:
Teraz musíte kopať hlboko do zeme. Koreňová guľa musí byť o niečo nižšia ako skutočná pôda. Pre rast môže byť prospešné, ak do pôdy pridáte veľké množstvo kompostu. To zaisťuje prísun živín.

Tip: Ak chcete predstaviť niekoľko rastlín, mali by ste dodržať vzdialenosť výsadby asi 80 centimetrov.

»Krok 3:
Keď je ostružina teraz v zemi, vzdajte sa zvyšku pôdy, pevne ju pritlačte a potom znovu silne zalejte.