Tipy a triky

Škodcovia na kôstkových plodoch - ako s nimi bojovať


Pred jedlom by ste mali otvoriť slivky

Kôstkové ovocie je ovocie, ktoré má vo vnútri ovocia veľký kameň. Môže ich tiež napadnúť škodca. Tu nájdete, čo škodcov má v kôstkových plodoch.

Choroby a škodcovia z kôstkového ovocia
Kôstkové ovocie zahŕňa čerešne, broskyne, slivky a tiež slivky. Rovnako ako všetky ostatné druhy ovocia, kamenné ovocie nie je odolné voči chorobám a škodcom. Radi by sme Vám predstavili 5 chorôb a škodcov:

  1. Obálka slivky: Ovocie by sa malo vždy otvárať pred jedlom, pretože obal slivky je červ, ktorý zje dužinu. Ak okolo kmeňa dáte vlnité lepenkové pásy, môžete zabrániť jesenným húseniciam, aby na jeseň dosiahli vrchol stromu. Napadnuté ovocie sa musí okamžite zlikvidovať.
  2. Mušle z čerešňového ovocia: Jedná sa o biele červíky, ktoré hniezdia v čerešni a jedia dužinu. Aby sa zabránilo zamoreniu, sú vhodné skoré odrody. Musíte zničiť napadnuté ovocie. Môžu tiež pomôcť pasce na čerešňové ovocie.
  3. Rufflingova choroba: Táto huba sa vyskytuje hlavne na broskyniach v apríli a máji. Oblieha listy a ochromuje ich. Mali by ste odstrániť napadnuté výhonky. Rastliny odolnejšie odrody.
  4. Mraznička: Veľké, zelené húsenice jedia listy a kvetinové púčiky od jari. Natieranie stromu pomáha znižovať možnosť prístrešia pre zariadenie na ochranu pred mrazom. Na jeseň by ste mali použiť krúžky na lepenie húsenice.
  5. Vošky: vošky sa vyskytujú aj na stromoch ovocných kameňov. Nasávajú listy a vylučujú medovicu. Postihnuté výhonky a konáre musia byť odstránené na veľkej ploche.