Sadenice

Choroby mäkkého ovocia - ako s nimi bojovať


Bobule chutia chutne, iba ak sú zdravé

Takmer v každej záhrade nájdete bobule ako napr Nájdite jahody alebo maliny. Môžu byť tiež postihnutí chorobami. O chorobách mäkkého ovocia sa dozviete tu.

Choroby a škodcovia mäkkého ovocia
Bobule chutia chutne iba vtedy, keď sú zdravé. Bohužiaľ, chutné bobule sú často napadnuté chorobami a škodcami. Radi by sme vám predstavili 5 najbežnejších chorôb a škodcov na mäkkom ovocí:

  1. Šedá pleseň: Toto plesňové ochorenie ovplyvňuje ovocie, vytvára hnedé škvrny a celé ovocie pokrýva šedou plesňou. Aby sa tomu zabránilo, rastliny by mali byť v slnečnej polohe a mali by mať dostatok vzduchu. Takže ich nezasádzajte príliš pevne. Uvoľnenie pôdy má zmysel.
  2. Malinový chrobák: Pred občerstvením na malinách by ste sa mali vždy pozrieť na ovocie, pretože tu môžu byť malinové chrobáky. Larvy sa ukladajú do kvetov už na jar. Biele lepivé pasce pomáhajú, ale skoré kvitnutia tiež zabraňujú zamoreniu.
  3. Angrešová múčnatka: listy a plody sú pokryté bielou vrstvou. Už pri nákupe by ste mali venovať pozornosť rastlinám odolným voči plesniam. Inak musíte zaseknuté miesta odrezať a zlikvidovať.
  4. Rhizome hniloba na jahodách: Toto plesňové ochorenie sa šíri na listy a šíri sa na ovocie. Rastlina zhnedne a zomrie. Vyhnite sa mokrým podlahám. Mali by ste si tiež kupovať iba silné jahody. Ak dôjde k zamoreniu, musíte bohužiaľ rastliny zlikvidovať.
  5. Mráz z ríbezlí: Na listoch sa vyskytujú huby a vytvárajú dlhé žlto-hnedé pustuly. Rastliny by mali dostať veľa svetla a vzduchu. Musíte prerušiť infikované výhonky.