Inštrukcia

Tieňové trvalky: 12 populárnych rastlín


Pokiaľ ide o slnečné lúče, tieňové kríky sú skromné. Vyvíjajú sa dobre a rozvíjajú nádherné kvety, aj keď si slnko neužívajú viac ako dve až tri hodiny denne. Radi by sme vám predstavili 12 trvaliek, ktoré sa darí v tieni:

predchádzajúcaďalšie

11 Sasanka lesná - Anemone-nemorosa


Drevená sasanka je nevyhnutná ako predzvesť jari v záhrade doma. Keď drevená sasanka začne kvitnúť, rozvinie koberec kvetov. S výškou 10 až 15 cm sú ideálne ako skoré kvety pred a medzi stromami a neskorými rastúcimi trvalkami. Pretože sa ich listy po odkvitnutí stiahnu, trvalky, ktoré klíčia neskôr, by mali byť schopné zakryť svoj plášť z listov cez plešivé oblasti. Trvalka má podzemný podzemok, z ktorého sa vytvára výhonok. So svojimi semenami rok čo rok dobýva nové miesta. Drevená sasanka sa ľahko udržuje a je nenáročná.

1. Drevo sasanka - Anemone-nemorosa

22 Elfský kvet - epimedium


Mladé výhonky rastú na jar zo zeme na zelené až bronzové. Medzi nimi sú jemné, väčšinou orchideové kvety. V závislosti od odrody kvitnú v bielej, žltej, červenej, oranžovej alebo fialovej farbe. Keď sa výhonky rozvinuli, listy sa stali zelenými.
Listy sa na jeseň často sčervenajú. Kvetina škriatkov je ideálnym spoločníkom pre ostatné tieňové kríky, ktoré milujú tieň. Epimediums sú rýchlo rastúce, trvalé a veľmi konkurencieschopné rastliny na zakrytie pôdy. Veľmi potlačujú burinu kvôli ich hustému rastu koreňov. Kvetiny škriatkov sú krásne rastliny pokryté pôdou a uprednostňujú kyslé až kyslé pôdy s nízkym obsahom vápna.

2. Kvet elfov - epimedium

33 Funkie - Hosta


Funkien, tiež nazývaný Herzlattlilien, sú dekoratívne listové trvalky s rôznymi výškami, farbami listov a kvetmi.
Pučia neskoro a sú ideálnymi partnermi pre skoré kvety. Cítia sa obzvlášť dobre v tieni a v polotieni. Funkien sú tiež nádherné kontajnerové rastliny.
V mesiacoch júl až august ukazuje hosta pekné kvety, ktoré rastú v zoskupení kvetov a sú lievikovité. Ich pretiahnuté a voňavé zhluky kvetín sú obľúbenou dekoráciou vázy pre domácnosť. Je to ľahko udržiavateľný, dlhodobý a hodnotný partner.

3. Funkie - Hosta

44 penový kvet - Tiarella cordifolia 'Brandywine'


Penové kvety sú viacročné bylinné rastliny s výškou od 10 cm do 50 cm. Používajú sa ako pôdny kryt pre tienisté miesta. So svojimi nadzemnými úpätiami tvorí husté, ploché koberce. Lesklé zelené lístie vykazuje zaujímavé, hnedasto sfarbené listové žily a na jeseň dostáva dekoratívnu červeno-hnedú farbu.
V závislosti od odrôd sa môže tvar a kresba listov a intenzita farby kvetu líšiť. Biele kvety sa objavujú od apríla do mája s jemným žltkastým alebo ružovým nádychom. Peňový kvet bohatý na odrody patriaci do rodiny lesných trvaliek má rád neutrálne až mierne kyslé miesto.

4. Penový kvet - Tiarella cordifolia 'Brandywine & #…

55 Bergwald žeriav - Geranium nodosum


Tento žeriavový list sa vyznačuje lesklými, tmavozelenými, silne lobovanými listami a jemnými kvetmi.
Druhom je, že v priebehu času dokáže kolonizovať ťažké miesta v hlbokom tieni pod ihličnanmi. Je to tiež dekoratívna trvalka a zároveň atraktívne kvitnúce trvalky pre predok postele. Bežná záhradná podlaha, ktorá je priepustná a väčšinou suchá, ponúka ideálne podmienky pre žeriav. Rod Geranium obsahuje asi 300 druhov a odrôd. Všestranná trvalka získava stále viac a viac milencov, pretože je nenáročná a ľahko sa o ňu stará.

5. Bergwaldský žeriav - Geranium nodosum

66 Ľubovník bodkovaný, ľudská krv - Hypericum androsaemum


Táto odroda fascinuje nápadnými žltými kvetmi a peknými oranžovo-červenými plodmi.
Od júla do septembra sa tu vyskytuje hojnosť kvetov. Okamžite upúta pozornosť každého návštevníka záhrady, pretože kvety majú obzvlášť vysokú svietivosť. Trvalka má pozitívne vlastnosti, takže je ľahké sa o ňu starať, nenáročné a vytrvalé. Ovocné stonky tohto druhu ľubovníka bodkovaného sú ideálne ako vázy. Pôda by mala byť čo najnormálnejšia, dobre vysušená. Toto sú jediné malé tvrdenia, ktoré táto továreň robí.

6. Ľubovník bodkovaný, ľudská krv - Hypericum androsaemum

77 Trvalý strieborný list - Lunaria rediviva


Pretrvávajúce strieborné listy sú nočným kvetom a nočnou vôňou. Trvalka presviedča huňatý rast, voľne rozvetvené, silne voňavé kvety a pekné pergamenové ovocné struky.
Zvyčajne sú kruhové a trblietavé strieborné a pripomínajú mesiac. Ich kvety majú krátke racemózne kvetenstvo bez listnatých listov. Vôňa strieborného listu je silná, kvetinová a príjemne svieža. Vhodné biotopy sú drevité alebo tienisté okraje. Táto rastlina, ktorá patrí k divočine, má rád čerstvú až vlhkú pôdu bohatú na živiny.

7. Pretrvávajúce strieborné listy - Lunaria rediviva

88 Veľká Solomon Seal - Polygonatum biflorum


Veľká tuleň Šalamúnova je optimálna trvalka pre plochu pod stromami, ale aj v tienistom lôžku sa táto rastlina veľmi dobre znáša. Je to úplne mrazuvzdorné. Z dekoratívnych bielych kvetov, ktoré sa objavujú od mája do júna na jeseň, vznikajú malé čierno-modré bobule. Vďaka svojmu kompaktnému a mierne previsnutému rastu vyzerá Šalamúnova pečať veľmi atraktívne. Rozprestiera sa cez krátke mäsité podzemky. Tmavo zelené listy veľmi kontrastujú s bielymi kvetmi a listnaté listy sú po kvitnutí stále veľmi atraktívne. V záhrade vyzerá skvele na samostatných aj skupinových výsadbách.

8. Veľká tuleň Šalamúnova - Polygonatum biflorum

99 Lance Silver Candle - Cimicifuga racemosa


Trvalka tlačí svoje tuhé, nerozvetvené kvetenstvo až o 180 cm. Tónované kvetinové sviečky sú zreteľne nad hustým zeleným listom.
Dlhé kvetinové sviečky priťahujú včely a hmyz, a preto sa dajú použiť v záhradách s prírodným tieňom. Sviečková strieborná sviečka je jednou z mála svojho druhu, ktorá toleruje trochu viac sucha. Táto trvalka sa dá kombinovať s inými štíhlymi, vzpriamenými rastúcimi partnermi, ako je napríklad nádherný výhonok, líška obyčajná alebo sviečka. Existujú rôzne druhy strieborných sviečok, napr. leto a jeseň kvitnúce.

9. Sviečka s príveskom striebra - Cimicifuga racemosa

1010 škvrnitá mŕtvica - Lamium maculatum

Táto mŕtvica sa rozširuje postupne zakorenením výhonkov. Nešírí sa však. Vyznačuje sa tmavo ružovými kvetmi, ktoré stoja nad kobercom sviežo zelených listov so strieborným centrom.
Najlepšie je umiestniť túto odrodu ako malú prírodu v tienistých oblastiach. Môže sa však vysádzať aj ako hraničná výsadba hraníc. Doba kvitnutia je máj až júl. Zvyšok roka zaujme svojimi strieborne bielymi lesklými listami. Pôda pre škvrnité mŕtve mäso by nemala byť príliš suchá a málo živín.

10. Mŕtve škvrnité škvrny - Lamium maculatum

1111 Konvalinka - Convallaria majalis


Konvalinka je najznámejšia trvalka a nie je veľmi častá. Miluje tieň v záhrade a kvitne od apríla do mája s jemnými bielymi kvetmi.
Kvety vyžarujú nádhernú vôňu. Pôsobivá je aj ovocná výzdoba z jasne červených plodov hrachu. Vyzerá to od júla do septembra. Tento klasický jarný posol vyzerá krásne pod zarastenými stromami. Na krásu trvalky by sa nemalo zabúdať, že všetky jej časti sú veľmi jedovaté.

11. Konvalinka - Convallaria majalis

1212 Bergenia - Bergenia cordifolia


Bergenia vyniká svojimi zelenými listami vďaka svojim obzvlášť krásnym bielym, ružovým alebo červeným kvetom. Je skutočnou ozdobou každej záhrady a inšpiruje diváka nielen počas jeho rozkvetu.
Bergénia sú sviatkom pre oči aj na jeseň. V tomto ročnom období majú listy krásnu jesennú farbu. Ak je vysadená na čerstvej, dobre odvodnenej pôde a na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste, nie sú problémy s Bergenia. Spravidla je nenáročný a nenáročný na údržbu. Listy bergénie tiež plnia kytice a aranžmány bohatou sviežou zeleňou.