Záhradné tipy

Rastlinné espalier ovocie - takto sa to robí


Ovocie Trellis zaraďuje každú stenu domu

Ak je záhrada veľmi malá, ale nechcete sa obávať bez ovocia, je vhodné vysádzať espalier ovocie.

Trellis ovocie obklopuje steny domu
Na každej stene sa nachádza šalátové ovocie, aj keď umiestnenie nemusí byť také priaznivé. Je dobre chránený múrom a bude prosperovať. Nevýhodou ovocného stromu je to, že zaberá veľa miesta. Ovocie Trellis má na druhej strane tú výhodu, že zaberá málo miesta a kladie príliš vysoké nároky na podlahu. Ak vysadzujete espalier ovocie, môžete týmto spôsobom pekne zabaliť stenu domu. Len to vyskúšajte. Ak chcete espalier ovocie, potom potrebujete trochu trpezlivosti.

Rastlinné espalier ovocie
Najprv si musíte zvoliť ten správny strom. Nemalo by byť staršie ako dva roky. Zasaďte ho na miesto, na ktoré je určený. Potom musíte definovať štruktúru. Spodné konáre musíte zviazať s pridržiavacím zariadením v horizontálnej polohe. Existujú tiež stromy, ktoré majú tento tvar, ale sú oveľa drahšie. A teraz je čas čakať, strihať a kravaty znova a znova.

Rezané espalier ovocie
Ak sú vetvy príliš dlhé, musia sa rezať niekoľkokrát počas sezóny. Všetky ostatné obnoviteľné vetvy vás prevedú rámom tak, ako sa vám páči. Buď v tvare U alebo iba vodorovne, pričom sa tu môže meniť aj výška. V závislosti od druhu ovocia budete môcť prvé plody zozbierať o dva alebo tri roky neskôr.