Nápady a inšpirácia

Stĺpce jablone - 3 odrody


Jablká rastú na trupe

Jablone sú veľmi zvláštne. Ak nemáte na záhrade dostatok miesta na jabloň, mali by ste získať javorové piliere.

Stromy rastú na stĺp
Je samozrejmé, že jabloň alebo ešte lepšie dve jablone v záhrade nie sú iba kúsky šperkov, ale tiež zaisťujú bohaté úrody, ktoré majú mnohí záhradníci: Priestor v záhrade je príliš malý na pestovanie jabloní. Samozrejme existuje riešenie, ktoré sa nazýva jablkový stĺp. Jedná sa o odrody jabloní, ktoré sa pestujú tak, že rastú do stĺpca. Aj keď môžu dosiahnuť výšku až tri metre, majú maximálny priemer 60 centimetrov - a každý má v záhrade toľko priestoru.

Ovocie rastie na trupe
Okrem toho tieto jablone vyzerajú skvele. Zvláštnosťou na tom je, že plody nerastú na konáre, ale priamo na trupe. Vďaka hmotnosti sa nemôžu odlomiť žiadne konáre. Vždy však existujú vetvy, ktoré sa stanú nezávislými a strieľajú smerom von. Mali by sa znížiť v júni alebo júli. To má tiež výhodu v tom, že do ovocia prúdi viac živín a podporuje sa tvorba nového ovocného dreva. Ak nemáte na záhrade veľa priestoru, mali by ste rozhodne zvážiť, či chcete takéto stromy vysadiť. Musíte si vybrať iba jednu odrodu.

Stĺpce jablone - 3 odrody

  1. Black McIntosh: Jedná sa o stredne veľké až veľké jablká, ktoré sú tmavočervené. Jablká tiež chutia sladko a sú veľmi šťavnaté. Táto odroda je nenáročná. Takže to isté pre začiatočníkov.
  2. Červená rieka: Jablká sú veľmi veľké a majú peknú červeno-žltú farbu. Majú korenistú chuť a sú mierne kyslé. Jedná sa o odrody stĺpcov jabloní, ktoré sotva tvoria vedľajšie vetvy.
  3. Golden Gate: Jedná sa o chutné jablká sladkej chuti, ktoré sú stredne veľké a žiaria žlto-červeno. Dužina týchto jabĺk je šťavnatá a pevná.