Ponúk

Zamioculcas - nenáročný a veľmi elegantný


Exotické meno prenasleduje veľa bytov a často máte rastlinu doma a ani nepoznáte jej názov. Hovoríme o Zamioculcach.

Zamioculcas nemá nemecké meno

Problém so Zamioculcasom je v tom, že ešte nemá nemecké meno, ale je známe iba jeho botanickým názvom, ktoré sa ťažko pamätá. Ale len mimochodom. Najdôležitejšia vec na tejto veľkej izbovej rastline je, že ju môže mať každý. Niekto, kto vie o rastlinách, niekto, kto nemá zvlášť zeleného palca, a tiež niekto, kto je sotva doma. Pretože táto kvetina je veľmi nenáročná. Potrebuje málo vody, žiadne hnojivo a cíti sa veľmi dobre s veľkým alebo malým množstvom svetla. Sotva nájdete škodcov v tejto rastline.

Zamioculcas pôvodne pochádza z východnej Afriky, ale tiež sa cíti skvele v našich apartmánoch. Je vždyzelená a tiež kvitne, ale iba vtedy, ak existuje už niekoľko rokov. Pri dobrej starostlivosti môže táto rastlina dorásť až do výšky 1,50 metra. Inak je Zamioculcas vysoký 40 až 60 centimetrov.

Poloha a substrát pre Zamioculcas

Čím jasnejšia je poloha Zamioculca, tým rýchlejšie rastie na veľkú rastlinu. Čím je rastlina ľahšia, tým budú listy ľahšie. Ak umiestnite rastlinu na tmavé miesto, listy sa podľa toho stmavnú. Rastlina sa v podstate cíti všade dobre.

Zamioculcas tiež nie je príliš vyberavý, pokiaľ ide o substrát. To, čo sa jej najviac páči, je však zemina na báze kompostu. Môžete ich tiež zasadiť do palmovej pôdy alebo do zmesi záhradnej pôdy, rašeliny a piesku.

Týmto spôsobom sa Zamioculcas správne nalieva a oplodňuje

Jedinou vecou, ​​ktorú môžete urobiť s Zamioculcas, je zalévať ho príliš často. To by spôsobilo rast hniloby rastlín. Pretože v podzemkoch uskladňuje vodu, aby ju bolo možné použiť v núdzových situáciách, príliš veľká voda by bola pre rastlinu smrteľná. Najlepšie je udržiavať ich rovnomerne vlhké a iba vodu, keď pôda zaschla.

Zamioculcas by ste mali hnojiť od jari do jesene asi každé štyri týždne tekutým hnojivom pre zelené rastliny.

Ako správne zamotať Zamioculcas

Zamioculcas si urobí prestávku od konca jesene do jari. Počas tejto doby by ste mali do domu priviesť vonkajšie rastliny. Najneskôr, keď teplota klesne pod 16 ° C.

Počas zimnej prestávky nemusíte zamiokulky príliš zalévať. Balík hrnca nesmie nikdy vyschnúť. Od marca ďalej môžete pomaly naliať trochu viac. Potom môžete znova začať hnojiť.

Po zimnej prestávke zamieňajte Zamioculcas

Keďže Zamioculcas rastie v mladom veku rýchlo, musia sa pravidelne presádzať. Staršie rastliny však len asi každé 3 roky. Najneskôr, keď sa korene vysunú a pozrú sa zeme. Najlepšie je repotovať zamioculky po zimnej prestávke. Rastlina tak môže začať novú záhradnú sezónu čerstvá.

Malý tip:

Ak sa na rastline hromadí prach, zamiokulky jednoducho vložte do sprchy a vlažne ich osprchujte. Potom vypusťte vodu a počas niekoľkých nasledujúcich dní nevodte vodu.