Dom a záhrada

Kosenie trávy - naše tipy


Trávy v záhrade vyzerajú pekne, ale niekedy potrebujú zdravý rez, aby to tak zostali. Ako to urobiť, nájdete v našom sprievodcovi malou trávou.

Zebra tráva -

Trávy v záhrade dodávajú malej zelenej oáze veľmi osobitý vkus. Aj keď boli doma už dlhší čas, stále majú o nich niečo exotické. Každý, kto má na záhrade rôzne okrasné trávy, má pekné a ľahko ošetriteľné rastliny. Jedným z mála údržbových opatrení je prerezávanie, ktoré je predmetom nasledujúceho.

Pokiaľ ide o prerezávanie, musíte jasne rozlišovať. Pretože vždyzelené trávy majú odlišné požiadavky na kosenie ako listnaté trávy. A tiež s bambusom, ktorý je jednou z okrasných tráv, musíte znova zvážiť ďalšie veci.

Orezávanie listnatých tráv iba na jar

Orezávanie po zime -

Medzi najobľúbenejšie listnaté trávy v nemeckých záhradách patria tampóny, čínske trstiny alebo tráva. Všetci majú stonky, ktoré na jeseň sfarbujú slamu a odumierajú. Na jar potom klíčia.

Aj keď stonky uhynú na jeseň, nemali by ste ich okamžite odrezať. Existuje niekoľko dôvodov. Na jednej strane stonky chránia korene pred mrazom. Na druhej strane stonky slúžia ako ochrana pre malé zvieratá. Okrem toho sa môže stať, že voda prenikne cez stonky a rastlina začne hniť.

Tip: Spojte stonky tráv, ako napríklad trávu z potrubia, trávu zebra alebo čínsku trstinu, aby sa vnútri rastliny nedostala žiadna vlhkosť a tam zamrzla.

Keď na jar klíčia trávy, môžete kosiť trávu tesne nad zemou a vytvoriť tak priestor pre nové stonky. Aby ste ich nepoškodili, mali by ste ich čo najskôr skrátiť.

Čo potrebujem na prerezávanie?

V závislosti od veľkosti okrasnej trávy potrebujete rôzne nástroje. Takto budete vychádzať s malými vzorkami s ostrými záhradníckymi strojmi. Pre väčšie odrody by ste mali použiť nožnice na prerezávanie. Ak chcete skrátiť obzvlášť silné stonky, nebudete sa môcť vyhnúť použitiu elektrického vyžínača.

Akonáhle si ozdobíte okrasnú trávu, môžete opatrne odstrániť rezané stonky z rastliny pomocou listovej metly. Dávajte však pozor, aby ste nepoškodili novo naklíčené stopky.

Tip: Čepele väčšiny tráv sú veľmi ostré. Preto by ste určite mali nosiť rukavice a oblečenie s dlhým rukávom.

Pre vždyzelené trávy iba opravný strih

Japonské ostrice - Stále zelené trávy ako mnoho druhov ostriežov, treska modrá alebo čučoriedka ovsa nie sú orezané ako listnaté okrasné trávy. Skôr na jar dostanú iba opravný rez, v ktorom sa odstránia všetky špičky listov poškodené mrazom a mŕtve stopky. Odrezajte iba toľko, ako je skutočne potrebné. Na rozdiel od iných rastlín, vždyzelené trávy nie sú stimulované k rastu prerezávaním.

Tip: Niektoré trávy sa zvyčajne zasejú. Aby ste tomu zabránili, môžete odkvitnúť kvetenstvo na jeseň - najlepšie pred vytvorením semien.

Brúsený bambus

Na rozdiel od iných okrasných tráv sú stonky vždyzeleného bambusu trvalé. Strihanie sa používa menej na starostlivosť ako na estetiku. Pretože s cieleným prerezávaním môžete dosiahnuť atraktívny vzhľad, ale s tým nemôžete stimulovať rast. Stonka rezu už nerastie.

Tip: Bambus neustále vytvára nové stonky, ktoré vyrastajú z podzemných podzemkov. Bariéra oddenku je nevyhnutná, aby sa bambus nekontrolovateľne nerozširoval.