Nápady a inšpirácia

Je mak povolený na záhrade?


Mak siatie obsahuje opiáty

Mak je krásna rastlina, ktorá prichádza v rôznych prevedeniach a farbách. Má mak v záhrade vôbec povolený?

Mak siatie obsahuje opiáty
Teraz sa možno pýtate, o čom je táto otázka. Odpoveď je však veľmi jednoduchá. Aj keď je mak krásna rastlina, niektoré maky majú tiež omamné látky nazývané opiáty. Zatiaľ čo zlaté maky, ktoré kvitnú v najkrajších odtieňoch oranžovej, a turecké maky, ktoré zapôsobia na svoju tmavočervenú farbu, sa dajú ľahko zasadiť, situácia v prípade ópiových makov je však trochu iná. Pretože to práve povedalo opiáty. Preto nesmie byť vysadený na záhrade bez povolenia. Ak tak urobíte, môžu existovať prísne tresty.

V Nemecku je pestovanie zakázané
Pestovanie ópiového maku, aj keď je to len jediná rastlina, spadá pod zákon o omamných látkach a podlieha nielen schváleniu, ale aj plateniu. Povolenie vydáva iba Federálny inštitút pre drogy a zdravotnícke pomôcky v Bonne. Musí sa to urobiť skôr, ako sa pestuje alebo pestuje mak ópia. Adresa: Bundesopiumstelle, Friedrich-Ebert-Allee 38, 53113 Bonn. Ďalšie informácie nájdete samozrejme aj na internete na adrese www.bfarm.de.

Pestovanie povolené v Rakúsku
Na rozdiel od Nemecka je v Rakúsku povolené pestovanie ópiových makov. Je to dokonca dlhá tradícia. Na druhej strane každý, kto jednoducho pestuje ópiové maky v Nemecku a porušuje tak zákon o omamných látkach, musí očakávať až päť rokov väzenia alebo vysokú pokutu.