Záhradné tipy

Využite výhody v záhrade


Úkryty pre benefity

Ak sa už nechcete obťažovať škodcami, mali by ste využívať výhody na záhrade.

Môžete prilákať prospešné organizmy
Stačí otvoriť vlastnú prospešnú záhradu. Na to ani nepotrebujete veľa. Drevený rám, prípadne vyradená polica, ktorú rozdelíte na priehradky a naplníte slamou, drevom, listami, črepníkmi a kameňmi - to zvyčajne stačí. V priebehu času tam budú prospešné organizmy hniezdiť samy. Sú však aj doma v hromade štetca, suchých kamenných stenách av rybníku. Ako vidíte, nie je potrebné kupovať prospešné organizmy. Ak máte také výhody v záhrade, nemusíte sa uchýliť k chemickému klubu, pretože tieto malé zvieratá robia, čo je v ich silách, aby oslobodili záhradu od škodcov.

Voška má veľa nepriateľov
Vošiek má veľa nepriateľov, ktorí sa nachádzajú v každej záhrade. Najznámejší je pravdepodobne lienka. Ale larvy čipiek tiež rád jedia vošky pre svoj život. Rovnako ako larvy hoverfly. Nielenže sa drží vošiek, ale má aj iné prísavky na list. Vyškolení hoverflies sú tiež zberači peľu, ktorí sú zodpovední nielen za opeľovanie, ale aj za odrádzanie hmyzu.

Jedlo a zimovanie
Len to vyskúšajte a nalákajte výhody do vašej záhrady. Ak ste vo vašej záhrade pestovali rôzne rastliny, poskytnite prospešným zvieratám dostatok potravy. Všimnite si, že prospešné organizmy sa zvyčajne prežijú v trvalkách. Nerežte ich až na jar.