Dom a záhrada

Boj proti baníkom z gaštanového listu - takto:


Listy dôkladne odstráňte

Gaštan v záhrade je krásny ornament. Ale čo keď korene z gaštanových listov zakorenili? Tu sa dozviete, ako bojovať proti listnatým gaštanom.

Vypadajú jedlé listy gaštanu?
Gaštan má nádherné biele až ružové kvety a samozrejme veľmi krásne listy. Najlepšie sú plody, ktoré každé dieťa na jeseň rád zbiera. Ak aj veľké listy zmenia farbu, gaštany vyzerajú perfektne v každej záhrade. Ale buďte opatrní: Ak listy vypadajú uschnuté alebo jesť skoro, potom je na vine škodca, ktorý sa nazýva gaštanový list.

Listy dôkladne odstráňte
Mora hniezdi priamo na listoch a tam kladie vajíčka. Larvy sa liahnu a živia listami. Tieto zranenia spôsobujú, že listy sú citlivé na plesňové choroby a predčasne zomrú. Zima sa trávi aj v listoch. Preto by sa toto malo dôkladne odstrániť a vyhodiť, takže nikdy na kompost. Neexistujú žiadne iné bezpečnostné opatrenia, pretože neexistujú žiadne schválené prípravky na ochranu rastlín. Každý, kto dôkladne odstráni listy, zaistí, že šanca, že gaštan bude opäť napadnutý budúci rok, je veľmi malá.

Malí škodcovia - veľké poškodenie
Surový gaštanový list sa šíri v strednej Európe takmer dvadsať rokov. Telo gaštanového listu meria iba päť milimetrov, ale tento malý škodca môže spôsobiť veľké škody. V priemere samice ležali na vrchu listu asi 20 až 30 vajec. V prípade silného zamorenia sa môže stať, že na jednom liste je 100 vajec.