Výzdoba

3 tipy na používanie yzopu


Yzop priťahuje včely a motýle

Ak máte bylinkovú záhradu, nemali by ste zabudnúť na úľ, ktorý sa tiež nazýva yzop. Radi by sme vám dali 3 tipy na používanie yzopu.

Yzop priťahuje včely a motýle
V letných mesiacoch yzop priťahuje nielen kŕdle včiel a motýľov, ale očarí aj svojimi fialovými kvetmi, ktoré sú ozdobou každej postele. Rastlina dorastá do výšky 60 centimetrov a je veľmi huňatá. Má rada slnečné miesta so suchými vápenatými pôdami. Dnes by sme vám chceli predstaviť 3 tipy, ako môžete úľ efektívne používať.

Tip 1:
Ak chcete včielku používať nielen kvôli jej kráse, ale aj kvôli jej použitiu, mali by ste vedieť, s akými chorobami môže pomôcť: tráviace ťažkosti, ťažkosti s dýchaním, kašeľ a mierne kŕče v žalúdku. Najmä mladé listy majú dostatok éterických olejov, horkých látok a trieslovín, ktoré sú pre organizmus dobré. Odrežte hrsť mladých listov alebo kvetov a nalejte ich na liter vody. Nechajte vylúhovať asi päť minút a potom vypite až tri šálky denne tohto pikantného čaju. Uvidíte, že to nielenže pomáha, ale aj dobre chutí.

Tip 2:
V vydatnej kuchyni úľ veľmi dobre harmonizuje s rôznymi pokrmami. Len trochu experimentujte. Dokonca aj zákusky v kombinácii s yzopom dokážu ochutnať naozaj lahodnú chuť a dosiahnuť hlad.

Tip 3:
Ak zasadíte yzop yzop na záhrade ako včelí rastlina, má to veľký účinok: včelí rastlina predáva škodcov, ako napr. Kapusta motýle.