Starostlivosť

Rybník stráca vodu - môže pomôcť kapilárny zámok

Rybník stráca vodu - môže pomôcť kapilárny zámok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vytvorenie záhradného jazierka je veľa práce. O to lepšie, keď sa všetko urobí. Ale čo keď rybník stratí vodu? Vyteká rybník?

V záhradnom rybníku môžu byť rôzne dôvody na stratu vody. Najviditeľnejšia je netesná rybníková vložka. Chybný filtračný systém alebo nesprávne nainštalovaný alebo dokonca chýbajúci kapilárny zámok môže tiež spôsobiť stratu vody v jazere. Podobne budete musieť počítať s klesajúcou hladinou vody vo veľmi teplých mesiacoch bez väčšieho množstva zrážok, pretože sa veľa vody vyparuje.

Ak chcete ukončiť zbytočnú stratu vody, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, čo presne spôsobuje stratu vody. Postupujte takto:

Kapilárnej

Skontrolujte oblasť brehu rybníka. Ak je bažinatý, je to istý náznak tzv. Kapilárneho efektu: kontakt vody a pobrežia je porovnateľný s knôtom. Pretože pôda vytiahne vodu z bazéna práve tak, ako knôt urobí rovnováhu medzi tekutinou. Nápravou je kapilárna bariéra.

Tip: Aj keď je vložka rybníka umiestnená zle, tieto záhyby často pôsobia ako stúpačky, pri ktorých voda potom stúpa nad hladinu vody, čo vedie k strate rybníka.

Kapilárnej bariéra

Kapilárna bariéra oddeľuje rybník od jeho okolia. Na jednej strane to bráni tomu, aby čerpala vodu z rybníka. Zároveň zabraňuje prenikaniu pôdy alebo hnojív do rybníka a spôsobuje nadmerné hnojenie.

Ak chcete nastaviť kapilárnu bariéru, máte napríklad tieto možnosti:

 • Dosky z betónu alebo dreva ako kapilárna bariéra
 • Kopanie štrkom
 • Edge of rybničnej sústave
 • Kapilárnu bariéru pripevnite na terasu

Dosky z betónu alebo dreva ako kapilárna bariéra

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť kapilárnu bariéru, je umiestniť betónové alebo drevené panely okolo rybníka a pripojiť k nim rybníkovú vložku.

Kopanie štrkom

Vytvorte 20 cm široký a hlboký ryh rovnobežne okolo rybníka. Potom ju prikryte rybníkovou vložkou a vyplňte zákop štrkom.

Tip: Pre každé plavidlo naplánujte o 60 až 80 centimetrov viac a prebytočnú fóliu odrežte, len ak je rybník úplne vyplnený a štrk je už v zákopu.

Edge of rybničnej sústave

V obchode môžete získať plastové profily od metra. Zvyčajne sú vysoké medzi 14 a 20 centimetrov. Pri inštalácii takého systému hrán jazierka sa do terénu zatĺkajú plastové stĺpiky vo vzdialenosti 50 až 60 centimetrov okolo záhradného jazierka a rybníkový pás je k nemu pripevnený pomocou skrutiek. Potom pripevnite fóliu iba k systému okrajov jazierka.

Kapilárnu bariéru pripevnite na terasu

Ak váš záhradný rybník hraničí s terasou, má zmysel pripojiť k nej kapilárnu bariéru. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je na drevených terasách. Urobíte to tak, že uvoľníte prvý rad obsluhy terasy a jednoducho pripevníte rybník na existujúcu kryciu dosku. Za týmto účelom jednoducho potiahnite fóliu cez kryt. Potom dosku na terasu priskrutkujte späť na kryt.

Tip: Ak má vaša terasa sklon smerom k rybníku, mali by ste vytvoriť profilovanú hranu vyvýšenú hranu, cez ktorú môžete potiahnuť vložku rybníka.

Ak máte terasu s kamennými doskami, musíte najprv odstrániť prvú vrstvu dosiek. Potom položte fóliu do druhej rady panelov. Ak je v nádrži bez vrások, odložte odstránené taniere späť na svoje miesto. Týmto spôsobom pripevníte film medzi prvé dva riadky. Potom odrežte prebytočný film tak, aby sa uzavrel kamennými doskami.

Poškodený filtračný systém

Ak je oblasť banky suchá, mali by ste najprv skontrolovať filtračný systém. Pretože netesné filtračné systémy a chybné hadicové pripojenia môžu byť príčinou straty vody. Za týmto účelom by ste mali vypnúť čerpadlá a monitorovať hladinu vody. Ak to zostane konštantné, je veľmi pravdepodobne porucha vo filtračnom systéme. Mali by ste sa dôkladne pozrieť na systém a vymeniť chybné časti.

Zlomená vodná nádrž

Ak môžete ako príčinu vylúčiť aj filtračný systém, je relatívne pravdepodobné, že vložka z rybníka unikla. Aby ste to skontrolovali, mali by ste hladinu vody monitorovať dlhšiu dobu a každý deň označovať na snímke aktuálnu hladinu vody. Ak sa zdá, že voda už nespadá, aspoň viete, v akej výške je otvor. Teraz môžete skenovať vložku rybníka a hľadať poškodenie.

Ak by ste zistili netesnosť, môžete začať s opravou vložky rybníka. Ak to chcete urobiť, musíte najprv zaschnuté a vyčistiť postihnuté miesto. Potom môžete vystrihnúť veľkorysú náplasť zo zvyšného filmu a prilepiť ju k diere.

Tip: Uistite sa však, že na vložku do jazierka používate správne lepidlo.Komentáre:

 1. Morain

  Potvrdzujem. Pripojil som sa o všetko vyššie. Môžeme komunikovať o tejto téme.

 2. Jirka

  With such success as yours

 3. Hans

  Myslím, že nemáš pravdu. Napíš mi v PM, povieme.

 4. Burel

  Je to pozoruhodná, skôr zábavná odpoveďNapíšte správu