Tipy a triky

Záhrada v septembri - úlohy, ktoré by ste mali robiť


Ztiší sa v záhrade od septembra? Zle! September je mimoriadne náročný na pracovnú silu. Tu sa dozviete, čo treba robiť.

Ak si myslíte, že záhradnícke obdobie je obmedzené na mesiace máj až august, mýlite sa. Samozrejme, toto je hlavný čas, keď rastliny začínajú rásť, kvitnú a prinášajú ovocie, ale ak to budete brať vážne, v záhrade je čo robiť po celý rok. Napríklad v zime je potrebné prijať ochranné opatrenia alebo v ojedinelých prípadoch je potrebné pestovať rastliny. Samozrejme, vždy záleží na tom, ako je vaša záhrada navrhnutá a navrhnutá.

»Môj tip: S podrobným záhradným kalendárom máte vždy jasný prehľad o tom, čo je potrebné urobiť na záhrade a kedy.

V tomto príspevku by som chcel ísť najmä do septembra. Pretože aj keď skutočný „čas záhrady“ uplynul, tento mesiac je stále veľmi zaneprázdnený.

7 záhradníctvo na september

1. Rastliny

September je pre niektoré rastliny optimálnym mesiacom výsadby. Patria sem napríklad pivonky a kosatce. Vďaka stále teplej pôde majú rastliny veľmi dobré šance na vytvorenie nových koreňov skôr, ako zima vstane a na jar kvitnú.

»Mimochodom: Väčšina škôlok predáva pivo iba na jeseň. Dôvodom je, že malé špičky výhonkov by sa mohli počas prepravy na jar zlomiť.

Winterlings sú vysadené aj v septembri. Hľuzy by sa mali vopred umiestniť do teplej vody na 24 hodín, inak by sa vysušili na vzduchu.

2. Rozdeľte a prerezajte trvalky

Osobitná pozornosť sa môže venovať aj trvalkám na záhrade v septembri. Trvalky, ktoré narástli príliš, sa dajú rozdeliť. Ale iba vtedy, keď ste vybledli. Jednoducho uvoľnite koreňovú guľu v zemi pomocou vykopávacej vidlice. Teraz urobte ostrý rýľ alebo veľký nôž a rozdeľte trvalku tak, aby kus mal aspoň päsť a mal aspoň dva tipy na streľbu. Pri tom nezabudnite odstrániť všetky vysušené a choré časti koreňa.

»Mimochodom: Menšie úseky rastú na robustné a živé rastliny rýchlejšie ako veľké úseky.

Mali by ste počkať dlhšie s radikálnym prerezaním trvalky. Aj keď je všetko už suché a už nevyzerá krásne, mali by ste dať rastline trochu viac času. Čerpajú posledné rezervy sily z listov a tým sa pre nadchádzajúce zimné obdobie ešte viac posilňujú.

3. Údržba trávnika a opätovný výsev

V lete je trávnik často veľmi stresovaný, a preto si na jeseň zaslúži mimoriadnu pomoc. Září môžete použiť aj na opravu holých škvŕn na trávniku alebo na opätovné zasiatie trávnika. Poveternostné podmienky sú optimálne v septembri - o niečo viac vlhkosti a pôda je stále teplá, takže semená začnú rýchlo klíčiť.

»Tip: Pokračujte vo fúkaní trávnika pri teplých teplotách.

Pred aplikáciou opätovného výsevu sa musí pripraviť pôda. To zahŕňa ich uvoľnenie. Staré a vyschnuté zvyšky tráv by mali byť vopred odstránené, inak opätovné nasadenie nemá šancu na rast.

"Dôležité: Na jeseň neaplikujte hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Výsledkom by bolo, že trávnik by chodil do zimnej sezóny s tenkými a mäkkými steblami. Sú veľmi citlivé na mráz a choroby. Namiesto toho používajte hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktoré zaisťuje, že trávnik je zosilnený a dobre prežíva chladné obdobie.

4. Hrabací list

Prvé listy padajú zo stromov v septembri. Toto by ste mali predovšetkým odstrániť z trávnika. Ak listy zostanú, trávnik pod ním začne hniť. Vlhké podnebie je navyše ideálnym miestom pre rozvoj húb.

Listy môžu zostať na iných plochách, pretože slúžia ako ochrana pred mrazom a hnojivo a tiež poskytujú ochranu pred hmyzom v zime.

Lístie lístia nemá v záhrade rybník. Spôsobuje zlú kvalitu vody so silnou tvorbou rias. Aby ste tomu zabránili, mali by ste na záhradný rybník natiahnuť špeciálne siete skôr, ako listy padnú zo stromov.

5. Zozbierajte a vysušte semená

Množenie niektorých rastlín je veľmi ľahké. Všetko, čo musíte urobiť, je zozbierať a vysušiť semená a potom ich môžete zasadiť budúci rok.

Najlepší čas na zber semien je teplý a suchý deň v septembri. Potom môžete zbierať semená slnečnice, tagetes, delphiniums, nechtíka lekárskeho a atď. Mal by to byť určite suchý deň, inak sú semená vlhké a zvyšuje sa riziko hniloby.

Otvorte semeno tobolky a vyberte semená. Potom ich dajte na novinový papier, aby na niekoľko dní zaschli. Alternatívne môže byť použitý matchbox. Kartón odstraňuje vlhkosť zo semien. Ak dávate prednosť zberu semien do pohára (nezabudnite ich označiť!), Mali by ste doň vložiť kúsok papiera. Potom ju len v zime vložte na tmavé miesto. Semená skladované týmto spôsobom môžu klíčiť až tri roky. Ak stále chcete byť na bezpečnej strane, urobte najskôr zárodočný test.

6. Vložte kvetinovú žiarovku

Keď je v zime často zima a šedá, alebo keď je všetko pokryté bielou prikrývkou snehu, tešíme sa na prvé malé pramene, ktoré prinesú farbu postele. Patria sem snežienky, narcisy a zátky. September je ideálny čas na vysadenie týchto žiaroviek do zeme. Uistite sa, že podlaha je priepustná. Pre zvlášť ťažké pôdy by ste mali pridať malý štrk. Chráni tiež kvetinové cibule citlivé na vlhkosť, ako sú ľalie a tulipány, pred hnilobou.

»Mimochodom: Mali by ste čo najviac oddialiť nastavenie tulipánových cibúľ, aby ste ich ochránili pred bežnými myšami.

7. Ovocie odstráňte

Ovocie, ktoré padlo zo stromov, by sa malo zbierať priamo. Čím dlhšie ovocie leží, tým viac priťahuje osa. A zvyčajne ich vždy máme pri jedálenskom stole. Nečakajte príliš dlho.

Pamätajte, že osy sú chránené a usmrcovanie, zranenie a chytanie zvierat je potrestané vysokými pokutami.

Okrem toho môže jeseň plodiny, najmä ak je o niečo dlhšie, rozmnožovať nových škodcov. Tieto môžu potom infikovať okolité rastliny. Okrem toho sa ovocie v určitom okamihu začne plesňovať a vonia nepríjemne.

»Tip: Ježci, hmyz a vtáky si užívajú malé kúsky ovocia. Ale naozaj nechať len malé množstvo.

Napriek všetkému záhradkárstvu, ktoré príde v septembri, by ste nikdy nemali zabudnúť užiť si svoju záhradu naplno. Zima prichádza rýchlejšie, ako si myslíte.