Záhradné tipy

Rezanie ovocných stromov - takto sa to robí


Musíte rezať ovocné stromy ročne

Ovocné stromy sú v poriadku. Potrebujete však aj veľkú starostlivosť. Pokiaľ ide o prerezávanie, najlepšie je pestovať ovocné stromy ročne.

Ovocné stromy sa musia kosiť každý rok
Aby sa vaše stromy vyvíjali skvele a čoskoro priniesli dostatok ovocia, musia sa kosiť každý rok - od útleho veku! Aby ste sa pri pokosení nedotkli, raz sme tu poznamenali, ako by ste mali každý rok kosiť stromy.

Rezanie ovocných stromov - takto sa to robí

„1. rok:
Strom je stále malý a má málo vetiev. No nožnice by ste už mali mať pripravené. Ak strom získa konkurenciu zo stredného výhonku, jeden výhonok ostane, druhý odrezaný. Mali by ste tiež mierne skrátiť bočné výhonky.

„2. rok:
Tento rok sa výnimočne nezníži. Ale: zviažte vedúce vetvy, ktoré rastú príliš strmo nahor, do vodorovnej polohy. Takže im dáte iný smer, čo znamená, že ovocie sa môže vytvárať rýchlejšie.

„3. rok:
Výstrely, ktoré rastú príliš prudko nahor alebo nadol, budú odstránené tento rok. Táto práca je teraz v kalendári každý rok.

„Od 6. roku:
Od 6. roku sa odstránia iba výhonky, ktoré sú príliš blízko pri sebe a staré konáre. Týmto spôsobom sa ovocie môže formovať lepšie a môžete priniesť bohatú úrodu.

Kedy je vhodný čas na kosenie ovocných stromov?
Odhliadnuc od broskýň a čerešní sa musia medzi januárom a marcom vyrezávať ovocné stromy, pretože potom je prúd vody stromov stále obmedzený a púčiky sa ešte nevyklíčili. Pri rezaní sa však uistite, že neexistujú žiadne mínusové stupne, inak by sa rezy hojili veľmi zle.

Broskyne sa naopak narezávajú až v apríli (t. J. Počas kvitnutia), pretože jednotlivé výhonky sa potom dajú zreteľne rozlíšiť. A čerešne musia byť vyrezané až v lete po zbere.

Viac tipov a rád si môžete prečítať v našom veľkom článku Orezávanie stromov - Pokyny s obrázkami