Sadenice

Zber tekvica - takto sa to robí


Tekvica sa zberá koncom leta

So správnou starostlivosťou môžete zozbierať prvú tekvicu koncom leta. Vysvetľujeme, ako sa to robí tu.

Kedy je tekvica pripravená na zber?
Tekvica sa zvyčajne začína koncom leta (koncom augusta) a pokračuje do jesene. Čas zberu samozrejme závisí vždy od času výsadby a od počasia. Zrelé tekvice môžete rozoznať buď podľa ich farby (napr. Sýto oranžová) a podľa zrelosti, napr. tvrdá škrupina, tvrdé a suché stonky atď. Stačí klepať na tekvicu. Ak tekvica znie duto alebo poklepanie znie tlmene, je tekvica pripravená na zber. Akonáhle prvý tekvica príde tekvica, zber ovocia sa už neodporúča. Ozdobné tekvice sa okrem toho môžu používať iba na dekoratívne účely, ktoré sa nedajú použiť ako jedlo.

Zber tekvica - takto sa to robí
Pri zbere by mal malý stonok vždy zostať na samotnej tekvici, vďaka čomu trvá dlhšie. Nikdy nezlomte rukoväť. Inak sa môže stať, že tekvica začne hniť veľmi rýchlo. Vždy je najlepšie rezať tekvicu ostrým nožom alebo nožnicami na prerezávanie. Sušené korene kvetov by mali zostať na tekvici. Ak zbierate tekvicu dostatočne skoro, pretože je vonku príliš mokrá alebo príliš studená, mali by ste nechať tekvicu dozrieť na teplom mieste.

Skladujte tekvica správne
Tekvica sa môže napríklad skladovať v suchej pivničnej miestnosti až do jari. Oranžové konzervy alebo špagety sa okrem iného ukázali ako ideálne tekvica na skladovanie. Ak sa chcete vyhnúť tlakovým bodom, ktoré môžu rýchlo začať hniť, mali by ste tekvicu skladovať na polystyréne. Najlepšie je skladovať tekvicu pri teplote 15 až 20 stupňov. Tekvicu skladujte vždy pri konštantnej teplote a vlhkosti.