Nápady a inšpirácia

Vytvorte ružovú záhradu - pokyny krok za krokom


Voňavá ružová záhrada nie je len snom mnohých záhradkárov, ale opäť je veľmi trendy! Pomocou našich podrobných pokynov si môžete vytvoriť nádherne rozkvetú ružovú záhradu pre seba.

Plánujte aj sedenie

Krok 1 - naplánujte ružovú záhradu

Navrhnite ružovú záhradu kreatívne
Po vyriešení otázky o umiestnení sa môže začať plánovanie ružovej záhrady. Vďaka rozmanitosti odrôd ruží je možné, aby každý záhradník navrhol svoju vlastnú ružovú záhradu veľmi kreatívne.

Rastlinné siete na stenách domu, plotoch alebo dokonca špeciálnych oblúkoch z ružového kovu je možné vybaviť lezeckými ružami.

Vytrvalé rastliny ponúkané v nespočetných farbách sú veľmi vhodné pre ružové postele a prízemné ruže môžu byť zasadené na záhradných svahoch bez ďalšieho upozornenia.

Plán pre chodníky a sedenie
V ružovej záhrade by mal byť tiež dostatočný priestor na potrebné chodníky, aby sa na jednej strane dali ľahko dosiahnuť všetky údržbárske kríky a na druhej strane ružová záhrada si zachováva svoju zvláštnosť. Na tento účel môžu byť chodníky vytvorené napríklad s jemnými kamienkami alebo napríklad s trávnikom. V každej ružovej záhrade by sa malo naplánovať aj sedenie, aby ste si mohli v príjemnej atmosfére vychutnať vôňu ruží.

Ruže milujú slnko
Pri plánovaní ružovej záhrady treba mať na pamäti, že väčšina ruží miluje slnko. Medzitým však existujú aj ruže pre čiastočný tieň a dokonca aj niekoľko ružových kríkov vhodných pre úplný tieň.

Krok 2 - vyberte sprievodnú ružu

V odborných kruhoch sa vždy odporúča integrovať do ružovej záhrady tzv. Spoločníky ruží. Levanduľa je na to veľmi vhodná, čo tiež dodáva príjemnú vôňu. Ako ružový spoločník sú zvlášť vhodné nízko rastúce bylinné rastliny. Kombinácia ruží a zimostrázu je tiež veľmi populárna, ktorú je možné použiť na zmenu usporiadania ružovej záhrady. A dokonca aj keď už strom existuje v ružovej záhrade, lezecká ruža na kmeni stromu môže často ľahko stúpať.

Krok 3 - vytvorte ružovú záhradu

Zápas ruže dobre
Po dokončení plánovania sa môže začať výsadba ružovej záhrady. Je dôležité venovať pozornosť farebnej harmónii a konečnej veľkosti jednotlivých rastlín ruží. V tejto súvislosti by sa však malo zohľadniť aj to, že existujú odrody ruží, ktoré kvitnú iba v sezóne, a iné, ktoré zase potešia svojich majiteľov niekoľkokrát ročne ich nádherou kvetov.

Rastlinné ruže
Po výbere rastlín by sa jednotlivé rastliny ruží mali umiestniť do uvoľnenej pôdy, pretože ruže sú vo všeobecnosti hlboko zakorenené. Na tento účel špecializovaní maloobchodníci dokonca ponúkajú špeciálnu ružovú zeminu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny pre ruže, najmä ak rastú. Pri výsadbe sa uistite, že pre každú ružovú rastlinu bola vykopaná veľká diera. Potom doplňte trochu vody, vložte rastlinu a znovu ju dobre naložte do pôdy - zľahka na ňu šlápnite a zalejte vodou.