Inštrukcia

Indický balzam - takto sa bojuje


Indický balzam by mal byť, ako napovedá jeho názov, pôvodom iba z ázijského kontinentu. Prečítajte si, ako môžete bojovať proti bylinkám.

Indický balzam je mierne toxický

Balzam sa šíri veľmi silno
V poslednom čase sa čoraz viac pozorovalo, že až do dvoch metrov vysoká rastlina sa tiež výrazne rozširuje v našich záhradách, lesoch a lúkach. Tým sa natívna flóra natrvalo tlačí dozadu, čiastočne úplne vytlačená zo svojich pravidelných miest. Dôvodom je to, že jedna balzamová rastlina môže produkovať niekoľko tisíc semien a hodí ich do okruhu až 7 metrov.

Balzám je veľmi nenáročný
Indický balzam, nazývaný tiež žľazový balzam, je navyše mimoriadne nenáročný. Balzam rastie dokonca aj v čiastočnom tieni a v mokradiach, napríklad na brehoch rieky, čo ďalej uľahčuje jeho rozsiahle využívanie, najmä preto, že semená sú klíčivé už niekoľko rokov. V zásade je balzam iba jednou z jednoročných rastlín!

Indický balzam - takto sa bojuje
Môžete zabrániť rýchlemu rozšíreniu balzamu tým, že v svojej záhrade udržujete čo najmenší počet indických balzamov. Alebo môžete balzam úplne odstrániť zo svojej záhrady. Čo je zase výhodou aj pre susednú záhradu, ktorá túto rastlinu vôbec nemusí chcieť a napriek tomu musí čakať, že sa v dôsledku letu semien vyrastie.

Jednotlivé rastliny stonky by mali byť spolu s koreňmi vytiahnuté zo zeme, čo je ľahké, najmä ak je vlhká. Následne by sa rastliny mali zlikvidovať v domovom odpade, aby sa skutočne natrvalo odstránili zo záhrad. Pretože v komposte alebo hnedej nádobe by semená prežili a znova sa rozšírili.

Balzam je mierne jedovatý
Kontrola balzamu môže niekedy trvať niekoľko rokov, pretože, ako už bolo uvedené, semeno zostáva dlho klíčivé. Okrem toho sa balzam považuje za mierne jedovatý, a preto by deti nemali prísť do styku s rastlinou. A dokonca aj užitočná hodnota pre včely bola nedávno vážne spochybnená.