Ponúk

Pestovanie švajčiarskych mangoldov - takto sa to robí

Pestovanie švajčiarskych mangoldov - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Švajčiarsky mangold je dnes v každej záhrade nevyhnutnosťou. Ak chcete pestovať švajčiarsky mangold, postupujte podľa našich tipov.

Švajčiarsky mangold je veľmi bohatý na vitamíny

Rastlinná rastlina bohatá na vitamíny: švajčiarsky mangold

Švajčiarsky mangold je v našich zemepisných šírkach tradičnou zeleninou, na ktorú sa, bohužiaľ, zabudlo.

Napriek tomu, že stále viac a viac hviezdnych kuchárov objavilo tento zvlášť dekoratívny vzhľad, zeleninovú rastlinu bohatú na vitamíny pre svoje jedlá z jedálneho lístka, pestuje sa znova v početných záhradách.

Švajčiarsky mangold, ktorý súvisí s rôznymi druhmi repy, poskytuje veľmi dobré výsledky úrody pri ľahkej údržbe.

Tak to skúste a pestujte mangold.

Pestovanie švajčiarskych mangoldov - takto sa to robí

"Vyberte odrodu
K dispozícii sú dve odrody rastlín:

  • Kardy a mangoldové listy (špenátový prípravok)
  • Stonkový kôš (špargľový prípravok)

Stonkový kôš je všeobecne výhodný, pretože súčasne sa môžu konzumovať nielen listy, ale aj stonky. Švajčiarsky mangold je k dispozícii s červenými, žltými alebo bielymi stonkami - odporúča sa zmiešané pestovanie.

"Zasaďte švajčiarsky mangold
Výsadbová vzdialenosť by mala byť asi 40 centimetrov, tiež v porovnaní s inou zeleninou, napr Fazuľa, kapusta, reďkovky atď., Ktoré zase môžu do značnej miery zabrániť plesniam z mangoldu. Umiestnenie švajčiarskeho mangoldu by malo vždy byť pôda bohatá na živiny (akumulovať humus) s dostatočným slnečným žiarením (toleruje sa aj slabý čiastočný tieň). Švajčiarsky mangold sa samozrejme tiež cíti dobre v kvetinových záhonoch, kde sa môže opticky rozvíjať.

Tip: Vyhnite sa pestovaniu mangoldu vedľa špenátu.

Švajčiarsky mangold sa zvyčajne vysieva medzi aprílom a júnom, keď takmer neexistuje žiadne riziko mrazu. Dnes je možné pestované sadenice pestovať aj v dobre zásobených špecializovaných predajniach, ktoré sa dokonca dajú skladovať ako kontajnerová rastlina na balkónoch a terasách.

Okrem toho je švajčiarsky mangold dvojročnou plodinou, ktorú je možné zozbierať v prvom roku. V druhom roku výsadby vytvára tiež kvety a nové semená, ktoré sa môžu v nasledujúcich rokoch využiť na rozmnožovanie.

„Udržujte mangold
Krátko po vysiatí by mal byť švajčiarsky mangold dobre chránený pred mrazom, čo sa dá ľahko dosiahnuť fóliovým poťahom. Rastliny horčice, ktoré už rástli a ktoré sa samozrejme dajú použiť až po mrazivých dňoch, sú tiež len mierne mrazuvzdorné. Malo by sa spomenúť, že mangold je oveľa odolnejší ako mangold.

Tip: Švajčiarsky mangold by sa mal počas rastu dobre zásobovať kompostom a pravidelným hnojivom, ktoré podporuje jeho rast. Švajčiarsky mangold tiež vždy miluje vlhkú pôdu, preto je potrebné ju v horúcich letných dňoch dostatočne zalievať.

„Úroda
Zber sa uskutočňuje koncom leta do jesene. Stonky sa odrežú zvonka čo najviac dolu alebo sa otrú listy. Všetky odumreté listy by sa mali zo zásoby pravidelne odstraňovať, aby bola zaručená dlhá úroda.

Tip: Malé listy chutia sladšie, veľké listy majú omnoho horšiu chuť.