Tipy a triky

Ruže v záhrade - 9 tipov na starostlivosť


O ruže sa musíte starať po celý rok

Nádherne kvitnúce ruže v záhrade vyžadujú celoročnú starostlivosť. A s trochou námahy počas jednotlivých ročných období môže takmer každý záhradník dosiahnuť plnú kyticu ruží. Tu je 9 tipov na starostlivosť o ruže.

„Ruže na jar

Tip 1 - odstráňte zimnú ochranu:
Na jar sa ruže prebudia z hibernácie. A keď sú ružové kríky normálne pokryté zimnou ochranou alebo silne nahromadené zemou, túto ochranu možno odstrániť aj po mrazivých dňoch. Neodstraňujte zimnú ochranu na priamom slnku, inak budú ruže prekvapené náhlym teplom a počas chladných nocí veľmi citlivo reagujú.

Tip 2 - odstráňte zmrazené výhonky:
Okrem toho by sa mali opatrne odrezať výhonky ruží, ktoré môžu byť v zime stále zmrazené. Potom dôkladne odstráňte odrezky a zlikvidujte ich v koši, pretože to môže viesť k chorobám rastlín.

Tip 3 - oplodnite ruže:
Fáza rastu, ktorá potom začína, môže byť výborne podporená hnojením jednotlivých rastlín ruží. V prípade ruží je vhodné hnojiť veľmi skoro (okolo začiatku apríla) organickým hnojivom, ako je napr Kompost a neskoršie hnojenie v máji (polovica do konca mesiaca) so špeciálnym ružovým hnojivom dostupným od špecializovaných predajcov. Obe hnojivá sa musia ľahko spracovať do pôdy rastlín ruží a potom sa musia dobre zalievať. Týmto spôsobom podľa toho uvoľníte pôdu okolo ruží.

„Ruže v lete

Tip 4 - vodné ruže:
V horúcich letných dňoch sa ruže intenzívne zalievajú ráno alebo večer. Ruže by mali byť napojené iba v oblasti zeme, priamo na palicu. Nikdy neviažte ruže zhora, pretože to môže viesť k plesňovým infekciám. Okvetné lístky ruží, ktoré sú už infikované hubovými infekciami, by sa mali pravidelne odstraňovať a likvidovať v koši.

Tip 5 - rezané ruže:
Ruže kvitnúce niekoľkokrát do roka sa musia odrezať po každom uschnutom kvete. Tento proces sa uskutočňuje pomocou špeciálnych nožníc na ruže pod prvým, mnohonásobným listovým stojanom uschnutého ružového kvetu. Avšak, raz za rok kvitnúce ruže, nemali by ste sa odrezávať po uschnutí, ale nechajte šípky začať. Vďaka tomu ružový strom vyzerá krajšie.

Tip 6 - oplodnite ruže:
A dokonca aj v lete ruže tolerujú oplodnenie. Ihneď po prvom kvitnutí môžete opäť pracovať s kompostom, tzv. Organickým hnojivom. A koncom júla alebo začiatkom augusta sa ružové hnojivo môže znovu použiť. V obidvoch prípadoch uvoľnite pôdu okolo ružovej kríky tak, aby vždy mohla preniknúť dostatočná vlhkosť ku koreňom.

„Ruže na jeseň

Tip 7 - odstráňte zvädnuté kvety:
Na jeseň kvety ruží uschli a je potrebné ich dôkladne odstrániť. V tomto ročnom období sa tiež nesmú oplodniť ruže. Pretože silné vylúčenie hnojivom by v zime nevyhnutne viedlo k omrzlinám.

Tip 8 - zasadte nové ružové kríky:
Okrem toho sa na jeseň vysádzajú nové ružové kríky, ktoré tiež nevyžadujú oplodnenie. Keď je však ružica nasadená, musí sa dobre napojiť!

„Ruže v zime

Tip 9 - zimujte ruže:
V závislosti od začiatku zimy, niekedy aj koncom jesene, sa ruže musia uviesť do režimu dlhodobého spánku. Jednotlivé palice sú chránené tým, že sú dobre naložené záhradnou pôdou a / alebo borovicovými konármi. Okrem toho je možné okolo neho ovinúť špeciálnu ochranu ruží, ako sa to často ponúka v záhradných centrách. Niektoré ušľachtilé ružové odrody sú stále veľmi citlivé na mráz napriek zimnej ochrane opísanej vyššie, a preto by sa mali tiež zakrývať priedušným jutovým vrecom - ľahko sa pripája k stonke. Jutové vrecká môžu byť naplnené listami, ktoré ešte lepšie chránia ruže.