Dom a záhrada

Vytvorte bylinkovú záhradu - pokyny krok za krokom

Vytvorte bylinkovú záhradu - pokyny krok za krokomWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak môžete zbierať čerstvé bylinky z vlastnej záhrady, máte v kuchyni hranu. V našich podrobných pokynoch vám ukážeme, ako vytvoriť a udržiavať bylinkovú záhradu pomocou jednoduchých tipov.

Najlepšie je vytvoriť vyvýšenú posteľ

Krok 1 - výber umiestnenia

„Mnoho bylín uprednostňuje priame slnečné žiarenie
Vytvorenie bylinkovej záhrady a tým aj jej umiestnenie by sa malo dôkladne premyslieť. Pretože väčšina druhov bylín uprednostňuje priame slnečné žiarenie. Niektoré však majú aj trochu tieňa, čo sa dá dosiahnuť trvalými rastlinami alebo malým stromom v bezprostrednej blízkosti. Okrem toho by sa malo pri plánovaní pamätať na to, že vo vašej bylinkovej záhrade by sa mali vysádzať iba bylinky, ktoré sa v konečnom dôsledku tiež konzumujú alebo používajú ako liečivé rastliny!

„Ročné, dvojročné a viacročné bylinné rastliny
Súčasťou poznatkov o bylinkovej záhrade je aj to, že existujú jednoročné, dvojročné a viacročné bylinné rastliny a že tieto jednotlivé bylinky vyžadujú veľmi odlišné množstvo vody, najmä pri zalievaní - pažítka napr. vyžaduje veľa vody, balzam citrónu oveľa menej, atď.

„Vytvorte bylinkovú záhradu pri dome
Rastlinná záhrada by okrem toho mala byť vždy v bezprostrednej blízkosti domu, aby sa bylinky mohli kedykoľvek zbierať čerstvé počas varenia. Na bylinkovú záhradu postačuje plocha približne 2 až 5 metrov štvorcových.

"Tip:
Najlepšia vec, ktorú s bylinkami robíte, je, samozrejme, vytvorenie vyvýšeného lôžka, kde sa neskôr môžu pohodlne zbierať. Vizuálne atraktívna je aj kombinácia vo forme bylinkovej záhrady alebo vytvorenia bylinkovej špirály.

Krok 2 - výber byliny

Výber bylín pre vlastnú bylinkovú záhradu je dnes veľmi rozmanitý. Dôvodom je to, že záhradnícki predajcovia ponúkajú čoraz viac odrôd, ktoré sa ľahko prispôsobujú prevládajúcim klimatickým podmienkam na mieste. Veľmi populárne ročné byliny sú napr. Řeřicha, kôpor (uhorkové korenie), cervík, koriander alebo majoránka. Medzi dvojročné a viacročné rastliny patrí petržlen, pažítka, oregano, mäta, bazalka, levanduľa, šalvia, medovka, citrónová vôňa, lov (tiež nazývaný bylina maggi), tymián, rasca, rozmarín atď.

Krok 3 - prasnice / byliny

„Ročné byliny:
Jednoročné bylinky sa vysievajú ako bylina v bylinkovej záhrade. Najlepší čas na to je zvyčajne v polovici mája, keď sa už takmer nebude báť mrazy - nezabudnite na príbalové letáky. Počas niekoľkých prvých dní sa čerstvo vysiate bylinné semená môžu pokryť malým záhradným rúnom, aby sa bylinné rastliny v pôde optimálne vyvíjali (klíčili).

„Dvojročné a viacročné bylinky:
Naopak, dvojročné a viacročné bylinky sa vysievajú buď v septembri, alebo sa vysádzajú ako bylinné rastliny na jar alebo na jeseň v bylinkovej záhrade.

"Tip:
Byliny by sa mali do značnej miery vyhnúť použitím chemických hnojív, pretože tieto môžu mať často silný vplyv na chuť jednotlivých bylín. Jednorázové hnojenie bylinných rastlín kompostom na jar a / alebo na jeseň je zvyčajne úplne postačujúce, ak sa burina odstráni aj v bylinkovej záhrade.

Krok 4 - starostlivosť o byliny

„Vodné byliny
Bylinné rastliny sú ideálne napojené ráno, keď slnečné lúče ešte nedosiahli svoju plnú silu, inak by mohla voda horieť bylinky, alebo večer, keď slnko opäť pomaly klesá. Väčšina bylín rovnako nepotrebuje príliš veľa vody, okrem napr. Petržlen, pažítka a rasca atď.

„Pôdu pravidelne povoľujte
V súvislosti so zalievaním je dôležité, aby záhradník zabezpečil, že povrch podlahy bylinkovej záhrady zostane vždy voľne sypký, pretože pokryté povrchy už neumožňujú prenikaniu dostatočného množstva vody do koreňov byliny - povrch pôdy vždy mierne uvoľnite malým záhradným zhŕňačom.

Záver

Takže nie je také ťažké vytvoriť si vlastnú bylinkovú záhradu. A ak nemáte vlastnú záhradu, pracujete na princípe, že mini bylinná záhrada sa zmestí aj do tých najmenších priestorov. Čo znamená toľko ako byliny na kuchynskom okne, na balkóne alebo v malej prednej záhrade.