Nápady a inšpirácia

Barberry - pestovanie a starostlivosť


Čučoriedka obyčajná, tiež známa ako rakytník, sa nachádza v mnohých záhradách. Tu sa dozviete, ako sa o to postará a na čo by ste sa mali zamerať, pokiaľ ide o ovocie.

Červené plody čučoriedky sú chutné a zdravé

Ľahko udržiavateľný Sauerdorn je veľmi bežný v záhradách a lesných okrajoch Európy. Jedným z dôvodov je určite to, že bobule Sauerdorn, ktoré sú mimoriadne bohaté na vitamíny, sa môžu výborne spracovávať na džemy a džúsy. Na tieto účely sa však môžu použiť iba červené zrelé bobule.

pozor: Všetky ostatné ovocné bobule, korene a niektoré listy sú mimoriadne toxické!

"Tip: Ak sušíte červené bobule na jeseň, môžete ich zmiešať po častiach v müsli. To je nielen zdravé, ale aj úplne chutné. Zrelé bobule sa môžu tiež dobre pridávať do jedál zo sladkého a kyslého mäsa.

pestovanie
Čučoriedka môže dosiahnuť výšku až tri metre. Ak je to možné, mal by byť vysadený v čiastočnom tieni, toleruje však aj slnečné miesta. Okrem toho je ideálny pre husté kríky (vrátane živých plotov). Všeobecne sú preferované suché pôdy.

starostlivosť
Začiatkom jari, berúc do úvahy mrazivú sezónu, by sa výhonky rakytnice mali orezávať, aby sa od mája do júna mohli rozvíjať jej žiarivo žlté kvety, ktoré visia na kríkoch ako hrozno. Ale buďte opatrní, ker nesie tŕne, ktoré slúžia ako ochrana pred prehliadaním zvierat.

Ak sa obávate ťažkých zimných dní, kmeň čučoriedky by mal byť naskladaný niekoľkými listami alebo pokosenou trávou, ktorá ho chráni pred možným poškodením mrazom. Všeobecne sa však Sauerdorn považuje za vytrvalého.

škodcovia
Nanešťastie je rakytník často napadnutý čiernou hrdzou, plesňovou chorobou, ktorá je nebezpečná pre zrno. Preto boli všetky čučoriedky roky vyhladené. Problémom tohto zamorenia škodcami je to, že plesňové spóry sú prenášané vetrom a včelami ďalej, a teda predstavujú hrozbu pre miesta s blízkym zrnom. Prečo sa proti tomuto škodcovi (rozpoznateľnému hrdzavením listov) musí vždy bojovať okamžite - účinné látky sú k dispozícii u špecializovaných predajcov.