Inštrukcia

Salsify - kultivácia a starostlivosť

Salsify - kultivácia a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kozia brada je nielen bohatá na vitamíny a živiny, ale chutí aj chutne. Tu sa dozviete, ako pestovať a ošetrovať kozia brada.

Salsify je bohatý na vitamíny a živiny

Kozia brada bohatá na vitamíny je jednou z najstarších zimných zeleniny našej zemepisnej šírky. Bohužiaľ sa však nedávno zabudlo, hoci sa môže uchovávať v chladných pivniciach po dlhú dobu (do jari), je mimoriadne stráviteľné a má tiež mimoriadne vysokú výživovú hodnotu.

Jedinou nevýhodou je čistenie rastlinnej stonky od čiernej pokožky, ktorá skrýva bielu stonku podobnú špargle, ktorá odhaľuje orechovú chuť.

"Tip: Pred olúpaním ochutte kozu asi štvrtinu hodiny v slanej vode - trochou citrónovej šťavy. Udržuje ruky v čistote a zjednodušuje čistenie - uhasenie studenou vodou! Potom vložte čerstvý ocot alebo citrónovú vodu tak, aby na zelenine neboli škvrny. Môžete ho tiež použiť na opätovné vyčistenie prstov.

Pestovanie

"umiestnenia
Na kultiváciu kozia brada je potrebná vlhká, dobre uvoľnená pôda bohatá na humus. Ročné semeno sa vysieva už v marci a kozia brada preferuje slnečné miesto.

„Udržujte dostatočnú vzdialenosť
Malo by sa tiež poznamenať, že semená sú od seba dostatočne vzdialené, aby korene navzájom nerušili pri pestovaní.

"Tip: Salsify by sa nikdy nemali pestovať po paradajkách alebo mrkve. Kombinácie s kapustou, špenátom alebo šalátom sú možné bez problémov.

Starostlivosť

"liatie
Salsify potrebuje počas rastu veľa vlhkosti, preto je potrebné ju pravidelne zalievať. Ak je pôda zhutnená vlhkosťou, mala by sa vždy pomocou zhrabača trochu uvoľniť.

"hnojenie
Je vhodné z času na čas oplodniť kozia brada a čo najskôr odstrániť jej kvety.

"zber
Od novembra, keď listy pomaly miznú, môžete začať zbierať až do februára. Aby sa to dosiahlo, korene sa musia najprv opatrne vykopať zo zeme s rýľom, aby sa nerozbili. Potom sa kozia brada dá relatívne ľahko vytiahnuť zo zeme, pričom by ste mali nosiť rukavice.

Ak sa z koreňov objaví mliečna šťava, je to znak absolútnej čerstvosti. Čo znamená, že čerstvá zelenina je vždy k dispozícii na záhrade počas dlhých zimných mesiacov!

"Tip: Vo veľmi chladných zimných mesiacoch môže byť kozia brada tiež pokrytá slamkou, ktorá ich chráni pred mrazom a hrabošmi.

„Možné choroby
Salsify je minimálne náchylný na plesne alebo hraboše, ktoré si tiež vychutnávajú lahodnú chuť koreňovej zeleniny.