Záhradné tipy

Šípky - starostlivosť a zber


Divoké ruže nielenže vyzerajú veľmi krásne, ale tiež produkujú veľa ruží. Tu sú najdôležitejšie tipy na starostlivosť a zber ruží.

Šípky majú vysoký obsah vitamínu C.

Šípky majú vysoký obsah vitamínu C.
Klasická silne voňavá divoká ruža, ktorá sa dá vynikajúco zasadiť ako krík vysoký 1,5 metra alebo ako nepriehľadný živý plot, nesie ovocie šípkového ovocia s vysokým obsahom vitamínov. Ľahko udržiavané odrody psej ruže, ocotovej ruže a jablkovej ruže / zemiakovej ruže sa teraz pestujú do takej miery, že sa im darí takmer na každom slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste.

žatvy
Zatiaľ čo v lete - od júna - ich divákov potešia jemné ružové až intenzívne ružové kvety divých ruží, koncom leta sa z nich objavia červenooranžové šípky. Najlepší čas na zber (september až november) je, keď kôra ovocia trochu ustúpi, keď stlačíte prst. Ružové šípky sa zbierajú ako celé ovocie, spracovávajú sa na džemy alebo sa zo sušených šupiek vyrába čajový nápoj.

Výhoda šípiek so sladkou a kyslou chuťou spočíva v vysokom obsahu vitamínu C, ktorý je obzvlášť účinný v zime pre alebo proti prechladnutiu. Okrem toho sú divé ruže dôležitým faktorom ochrany voľne žijúcich včiel.

starostlivosť
Pichľavé divé ruže dokážu zvládnuť takmer všetky pôdne podmienky a zvyčajne si nevyžadujú ďalšie hnojenie. Tolerujú iba ľahké hnojenie kompostom na jar a na jeseň, čo by sa malo dobre spracovať do pôdy. V tomto kontexte sa pôda môže tiež uvoľniť.

Po zbere je možné divú ružu v prípade potreby rezať. Keďže divé ruže sú odolné, nemusia byť v zime osobitne chránené - na rozdiel od hybridných ruží. Divoké ruže sú zriedkavo infikované patogénmi.