Tipy a triky

Pohanka - siatie a zber

Pohanka - siatie a zber


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pohánka neobsahuje lepok, a preto je u mnohých ľudí veľmi obľúbená. Naučte sa, ako vysádzať pohánku a potom ju spracovať tu.

Pohanka neobsahuje lepok

Pohánka nie je druhom obilia

Pohánka, ktorá dorastá do výšky okolo 60 centimetrov, nie je jednou z obilnín, ako sa často mylne predpokladá, ale jednou z ťažko kvitnúcich rastlín kvetináčov. Aj keď je vysiata a zberaná podobne ako obilie v hlavných pestovateľských oblastiach. Ďalej uvádzame, ako sa môžete sami pohnúť, zbierať a spracovávať pohánka.

"siatie

Na záhrade môžete vysiať pohánku veľmi ľahko udržiavateľnú len na jar (na konci mája, po mrazivých dňoch) do pripravených radov semien a trochu ich zalejte. Potom nepotrebuje žiadne hnojivo ani špeciálnu ochranu plodín, prakticky rastie samostatne a veľmi rýchlo. Pohanka sa však môže rozvíjať iba hnojením hmyzom. To je však trochu ťažké kvôli silnému rozvoju kvetov. To znamená, že nie všetky kvety môžu včely oplodniť.

"zber

Pohánka bude pripravená na zber maximálne do troch mesiacov. Ručný zber je však trochu únavný, pretože nie všetky zrná dozrievajú súčasne. Preto je ideálne počkať na zber, keď dozrievajú najmenej 3/4 zŕn.

"Spracovateľské operácie

Pohanka sa zvyčajne musí odviezť do mlyna, kde sa najprv olúpa a potom melie. Túto prácu však možno ľahko vykonať aj v domácom mlyne na obilie. Potom môžete použiť vysoko kvalitnú bezlepkovú múku z pohánky na výrobu cestovín a krupíc. Populárne sú aj pohánkové placky a pohánková kaša pre batoľatá.

Mimochodom: Ako ukazujú nedávne výskumy TU Mníchov-Weihenstephan, zrnka pohánky, ktorá obsahuje veľa bielkovín, sa dajú dokonca porovnávať s vysoko kvalitnými živočíšnymi bielkovinami.


Video: Ručné spracovanie maku v krátkosti (Smieť 2022).